Dünya

ABD'den yeni 'Çin ve Rusya' hamlesi: Talimat verildi

Spread the love

ABD’nin Çin ve Rusya ile rekabet kapsamında Afrika’dan başlamak üzere bazı bölgelerdeki kuvvetlerini başka bölgelere kaydıracağı bildirildi.

 

 

Amerikan New York Times gazetesinin ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde, ABD Savunma Bakanı Mark Esper’in Batı Afrika’daki kuvvetlerinin sayısını önemli ölçüde azaltmayı hatta bazı ülkelerden tamamen çekmeyi planladığı ileri sürüldü.

Esper’in, Afrika Kuvvetleri Komutanlığına asker çekme konusunda ocak ayına kadar kapsamlı bir plan hazırlaması talimatı verdiğini aktaran yetkililer, Esper’in Irak’taki asker sayısını da 5 binden 2 bin 500 civarına çekmeyi planladığını iddia etti. 

110 MİLYON DOLARA İNŞA EDİLEN İHA ÜSSÜNÜ TERK EDİYOR

 

 

Yetkililere göre, ABD, Nijer’de 110 milyon dolara inşa ettiği İnsansız Hava Aracı üssünü terk ederek, Fransa’nın Mali, Nijer ve Burkina Faso’daki operasyonlarına destek vermeyi durduracak.

Sıradaki Haberi Oku  Ünlü isimlerden şehit aileleri için Çanakkale Türküsü

Yetkililer, Afrika’dan başlamak üzere söz konusukaydırma planının ocak ayında devreye sokulacağını iddia etse de Kongre’nin böyle bir adıma karşı çıkacağı belirtiliyor.

ABD’nindışında 200 bin civarında askeri bulunuyor, bazı bölgelerdeki askerlerin, Çin ve Rusya ile rekabet kapsamında çekileceğiedildi.

ESPER AÇIKLAMIŞTI

Yetkililer, asker çekmenin Avrupa’nın istikrarını etkileme ihtimalinin yanı sıra ABD’den boşalan yerlere Çin ve Rusya’nın yerleşmesine yol açabileceğine dikkati çekti. 

Esper, geçen hafta ABD’ninsavunma strateji belgesinde ABD için önceliğin Çin ve Rusya ile rekabet olduğunu hatırlatarak, şu değerlendirmede bulunmuştu:

“Ulusal Savunma Stratejimiz bizim şu anda büyük güç rekabetinde olduğumuzu söylüyor. Bizim başlıca rakiplerimiz Çin ve Rusya. Dolayısıyla benim amacım Suriye olsun veya Afganistan olsun, asker sayımızı buralardan düşürüp ülkeye getirip daha büyük görevler içineğitmek veya onları Hint-Pasifik bölgesine konuşlandırmaktır. Bu benimamacımdır.” 

Sıradaki Haberi Oku  Büyükçekmecede koronavirüs temizliği

Yedi GündemAbone Ol

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı