1 sene önce
1 sene önce

12 ay hapis cezası olan suçluya alkol ölçerli ceza

Bursa’nın İnegöl ilçesi Yeniceköy Mahallesi’nde yaşayan M.M., alkollüyken hakaret,yaralama vedokunulmazlığı suçları işlediği gerekçesiyle 12 ay 15 gün hapis cezası aldı.

EVİNE ALKOL TAKİP CİHAZI YERLEŞTİRİLDİ

Yaklaşık 10 gün cezaevinde kalan ve denetimli serbestlik yasasından faydalanan M.M., alkol bağımlısı bazı suçluların alkol ölçer ile izlenmesi uygulaması kapsamına alındı. Alkol kullandıktan sonra kendini kaybeden kişilerin çevresinevermesini önlemeyi amaçlayan uygulamayla İnegöl Adliyesi Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından, M.M.’nin evine alkol takip cihazı yerleştirildi.

SABAH VE AKŞAM ÜFLÜYOR

Her gün sabah ve akşam cihazı kullanması sağlanan M.M.’nin alkol durumuediliyor. İnegöl Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Alper İnanç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 12 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan M.M.’nin suçları alkollüyken işlediğinin tespit edilmesi üzerine Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından evine alkol takip cihazı yerleştirildiğini anlattı.

Sıradaki Haberi Oku  Almanyadan Türkiyeye İdlib için yardım

SUÇ İŞLEMESİ ENGELLENECEK

Böylece M.M.’nin alkol kullanımına bağlı suç işlemesini engellemeyi amaçladıklarını kaydeden İnanç, “Günde iki kere, sabah ve akşam cihazı kullanmasıolan kişinin alkol kullanıp kullanmadığı müdürlüğümüzce izlenmiş olacak. Özellikle aile bireylerini bu konuda korumayı hedefleyen uygulama sayesinde hem şahsın suç işlemesi engellenecek hem de diğer bireylerin suçtangörmesi engellenmiş olacak.” diye konuştu.

ÖNCEDEN BELLİ OLMAYAN SAATLERDE ÖLÇÜM

Alkol suçlularının alkol ölçümü, önceden belli olmayan saatlerde yapılıyor. Görevliler suçluyu günün herhangi bir saatinde arayarak, cihazın yanına gitmesini istiyor. Cihaz önce kimlik tespiti için kişinin fotoğrafını çekiyor. Alkol ölçüm aparatına üfleyen kişide alkol tespit edilirse,mahkemeye bildiriliyor.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.