Ekonomi

Ablasını öldüren kardeş: Keşke silahım olsaydı

Mustafa Çiko eşinden boşandıktan sonra velayetini aldığı 20 yaşındaki kızı Kader Kübra ve 19 yaşındaki oğlu Asilhan ile Antalya’nın Aksu ilçesine bağlı Güzelyurt Mahallesi’ndeki bir gecekonduda yaşamaya başladı.

RUH VE SİNİR HASTALIKLARI HASTANESİ’NE YATTI

Baba Çiko, yaklaşık 2 yıl önce psikolojik sorunlar yaşamaya başlayan kızı Kader Kübra Çiko’yu, Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne yatırdı. Genç kız tedavisinin ardından Antalya’daki babası ile erkek kardeşinin yanına döndü. Kader Kübra Çiko, geçen yıl ise evi terk edip İstanbul’a gitti.

13 YERİNDEN BIÇAKLADI, BOĞAZINI KESTİ

Kısa süre sonrakalan Kader’i babası, kabul etmedi. Birdaha ortadan kaybolan Kader,olarak 13 Ağustos günü babaevine geldi. Ancak Kader ile kardeşi Asilhan Çiko arasında kavga çıktı. Kavga sırasında erkek kardeş, ablasını mutfaktan aldığı bıçakla 13 yerinden bıçakladıktan sonra boğazını keserek, öldürdü. Ardından maket bıçağıyla bileğini keserek, intihara kalkışan Asilan Çiko, ölmeyince de banyo tavanına iple kendisini astı. İpin kopması üzerine hayatta kalan Çiko, gözaltına alınıp, tutuklandı.

Sıradaki Haberi Oku  İzmirde otomobil takla attı: 1 ölü, 4 yaralı 

“KEŞKE SİLAHIM OLSAYDI”

Polisin evde yaptığı incelemede, Asilhan Çiko’nun babasına bıraktığı, “Keşke bir silahım olsaldı. Hem ben hem kardeşim daha az acı çekerdi. Onu vahşice öldürmek zorunda kaldım. Kader utansın. Hakkını helal et.” yazılıbulundu.

“ABLAMIN ÇEKİP GİTMESİ BABAMIN ZORUNA GİTTİ”

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianamede, ağırlaştırılmış ömür boyu hapsi istenen Asilhan Çiko’nun ifadesine yer verildi. Çiko, ifadesinde ablasının Adem Tolunay Anadolu Lisesi’ni bitirdiğini, Isparta’da üniversite kazandığını ancak gitmeyerek evde ders çalıştığını anlattı. Babası ile kendisinin çalıştığını, kardeşinin evde yalnız kaldığını ve psikolojik sorunlar yaşamaya başladığınıeden Asilhan Çiko, “Önce Manisa’da hastaneye yatırdık. Ancak çıktığında ilaçlarını kullanmadı. Sonrasında babamın kendisine cinsel istismarda bulunduğunu iddia etti. Babam evden uzaklaştırma aldı. Ben de babamlaevden ayrıldım. Bir süre sonra evedöndüğümüzde ablam kaçmıştı. Uzunca bir sürealamadık. Sonrasında halam, ablamın bir barda çalıştığını öğrenmiş. Babam ablamı kurtarmak için polise başvurdu. Ablam karakoldaverdikten sonra çekip, gitti. Bubabamın çok zoruna gitti.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Gece kulübü önünde silahlı saldırı: 1 ağır yaralı

“SANA NE, İSTEDİĞİMDEN HAMİLE KALIRIM”

Babasının bu olaydan sonra bir daha ablasını arayıp sormadığını kaydeden Asilhan Çiko, “Olaydan yaklaşık bir ay önce babamı İstanbul’dan polis aradı. Ablamı parkta bulmuşlar ve durumu iyi değilmiş. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne yatırıldığını veolduğunu söylediler. Babam doktorlarla telefonla konuşarak, durumu hakkında bilgi aldı. Sonrasında amcam ve halam, kardeşimi hastaneden çıkartarak Antalya’ya gönderdi. Olay günü erken saatlerde uyandığımda, ablamı evin bahçesinde çekyatta yatarken gördüm. Ona ‘Bu halin ne? İçeri geç yat’ dedim. Ablam içeri girip, iki üç saat uyudu. Uyandığında onunla konuşmak istedim. ‘Nereden geliyorsun?’ dediğimde İstanbul’dan geldiğini söyledi. Neden geldiğini sorduğumda ise gidecek yeri olmadığınıetti. ‘Neden evden kaçıp, o barda çalıştın?’ diye sorunca da bağırdı ve küfretti. Çocuğun kimden olduğunu sorduğumda daağza alınmayacak küfürler ederek, ‘Sana hesap mı vereceğim. Sana ne, istediğimdenkalırım. Sana mı soracağım?’ dedi.” şeklinde konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Boş dükkanda içki içip ateş yaktı

FALÇATAYLA KESTİ, İPLE ASTI

Bu sözler üzerine sinirlendiğini, sakinleşmek için bahçeye çıktığını anlatan Asilhan Çiko, “Sakinleştikten sonraeve girdim ve aynı soruları sakin bir şekildesordum. Ablam businirlendi ve elleri titremeye başladı. Bana saldırdı, nereden aldığını bilmediğim falçatayla beni boynumdan yaraladı. Kendimi korumak için mutfağa gittim ve bir bıçak aldım. Kendimi korumak için kaçvurduğumu hatırlamıyorum. Kendime geldiğimde ablam evin girişinde kanepede yatıyordu. Oablamı öldürdüğümü anladım. Kendimevermek için ablamın kullandığı falçatayı alarak, banyoya girdim. Bileklerimi keserek ölmek istedim. Bir saat sonra, ölmeyince, banyonun tavanına ip astım ve intihar etmek istedim. Ancak ip koptu. İntiharı beceremeyince banyodan çıktım ve odama geçtim. Üzerimi değiştirdim. Falçatayla, ipi ve kanlı elbiseleri poşete koydum. Kanlı bıçağı yıkadıktan sonra mutfağa bıraktım. Babam eve geldiğinde ambulansı ve polisi aradı.” dedi.

Davanın duruşması, önümüzdeki günlerde Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanacak.