Ekonomi

Almanlar, Teslanın Berlinde kuracağı fabrikayı protesto etti

Elektrikliüreticisi Tesla’nın CEO’su Elon Musk; geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, şirketin bir sonraki üretim tesisinin Berlin’de kurulacağını duyurmuştu.

2021 yılına kadar faaliyete geçmesi planlanan fabrika, Tesla’nın dünya genelindeki dördüncü üretim fabrikası olacak.

Söz konusu tesis, genellikle Model 3 ve Model Y araçlarının üretimine odaklanacak ve yılda 500 bin elektrikli araç üretecek.

ALMANLAR PROTESTO EDİYOR

Tesla’nın 4 milyar dolar yatırım yapacağı ve Berlin’in 37 kilometre doğusunda kurulacak üretim fabrikası, 740 dönümlük ormanlık araziyi yok edeceği gerekçesiyle Almanlar tarafından protesto ediliyor.

Geçtiğimiz cumartesi günü bir araya gelen 250’denprotestocu, fabrikanın kurulacağı alana giderek gösteri düzenledi. Protestocular ayrıca fabrikanın bölgedeki içilebilir suyu yok edeceğini ve kirleteceğini belirterek, Tesla’yı suçladı.

Sıradaki Haberi Oku  Demet Akalın, kızı için minibüs aldı

SAATTE 300 METREKÜP SU TÜKETECEK

Geçtiğimiz günlerde yaptığı araştırma raporlarını yayınlayan bir Almanderneği, Tesla’nın kuracağı fabrikanın saatte 300 metreküptüketeceğini ve bu durumun bütün yerelkaynaklarının tükenmesineolacağını açıkladı. Ayrıca rapora göre, bölgede yaşayan birçok hayvan türünün de sonu gelebilir.

Protestocular, fabrikaya karşı olmadıklarını, ancak Tesla’nın dahabir bölge seçmesi gerektiğini söylüyor.

Aşağıdaki bağlantıdan Ensonhaber Teknoloji Instagram hesabını takip ederek güncelve teknoloji haberlerine anında ulaşın.

@eshteknoloji