Ekonomi

Ardahanda tarihi eser operasyonu

Ardahan Valiliği İl J.K lığı KOM Şube Müdürlüğü tarafından yapılan istihbarı çalışmada, Kayseri’den bir kargo şirketi vasıtasıyla Ardahan’a yüklü miktarda tarihigetirileceği bilgisine ulaşıldı.

Edinilen bilgi çerçevesinde Göle Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla ilçeile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekiplerince Türbe mevkinde yol kontrolünde durdurulan birile kargo şirketine ait araçta arama yapıldı.

2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Otomobilde zulalanmış Bizans, İslami, Ortaçağ ve Rus dönemine ait 659sikke, 5mühür ve 3obje olmak üzere667 (Altı yüz altmış yedi )tarihiele geçirildi. Şüpheliler A. Ö. ve M. S. Cumhuriyet Savcısının talimatı ile gözaltına alındı.

MAKARNA PAKETİNE SAKLANMIŞ

Kargo şirketine ait kargo aracında yapılan aramada ise İ.K. isimli şahıs tarafından yabancı uyruklu bir şahıs adına gönderilen kargo kolisi içerisinde çay, makarna, şeker ve un paketlerine gizlenmiş halde Bizans ve Ortaçağ dönemine ait 585sikke, 17yüzük, 7ok ucu, 1mühür, 37obje olmak üzere647 (Altı yüz kırk yedi )tarihi eser, 50çeşitli ülkelere ait madeniele geçirildi.

Sıradaki Haberi Oku  Şanlıurfada kaybolan kardeşler sağ bulundu

TOPLAM 1992 TARİHİ ESER ELE GEÇİRİLDİ

Jandarma tarafından yapılan operasyon sonucubin 244 sikke, 17 yüzük, 7ok ucu, 6 mühür, 40 tarihi obje ele geçirilirkenbeş aylık dönemde ise toplamda 1992tarihiele geçirildi.Şüpheliler A.Ö ve M.S Cumhuriyet Savcılığının talimatıyla gözaltına alındı.