Ekonomi

Fransada tacizci papaz Vatikana suç attı

Fransız basınında yerhaberlere göre, Preynat’ın cinsel istismarla suçlandığı dava ikinci gününde devam ediyor.

“14 YAŞINDA ERKEK ÇOCUKLARINA İLGİ DUYUYORDUM”

Preynat, duruşmada “Daha 14 yaşında dersteyken, (erkek çocuklara karşı)duyduğumu biliyordum. Bana hasta olduğumu söyledilerbenden kurtulmak istediler ve beni başka bir seminere gönderdiler. Bana yardım etmeliydiler, beni papaz yaptılar.” dedi.

Kiliseyi istismara eğilimi konusundaki uyarılarını dikkate almamakla suçlayan Preynat, hakkındaki cinsel istismar suçlamalarını kabul etti.

Preynat’ın kurbanı olduğunu belirten kişiler de mahkemedeverdi.

Bu arada, France 24’ın haberinde, Preynat’ın iki kurbanının daha önce intihar ettiği vurgulandı.

2016’DA İTİRAFLAR GELDİ

Fransa’da Ocak 2016’da Bertrand Virieux isimli kişi, kilisede yaşadığı taciz skandalı hakkında 45 yıl sonra itiraflarda bulunmuştu. Daha sonra çok sayıda mağdur ortaya çıkarak Virieux’ün başkanlığını yaptığı “Hür söz” isimli derneğe katılmıştı. Bernard Preynat’ın kurbanı olduğunu söyleyenlerin sayısının artmasıyla skandal ülke çapında duyulmuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Yunanistanın yeni Cumhurbaşkanı: Ekaterini Sakellaropulu

Lyon Katolik Kilisesi Kardinali Philippe Barbarin ise Preynat’ın suçlarını örttüğü gerekçesiyle sorgulanmıştı. Barbarin, 2009’da hakkında suçlamalar olan Preynat’ı görevden almak yerine başka bir bölgeye atamış, papaz 6 ay sonra da eski görev bölgesine dönmüştü. Preynat, hakkındaki suçlamaları kabul etmesine rağmen 2015’e kadar görevinin başında kalmaya devam etmişti.