2 sene önce
2 sene önce

Hayalet uçakların sahipleri çıkmıyor

Atatürk Havalimanı’nda terk edilen uçakların sahipleri tarafından alınması için tanınan 30 günlük süre, Ağustos 2019 sonu itibarıyla dolmuştu.

Ekim 2019 tarihinde, havalimanında 17 sahipsiz uçaktan 1 tanesinin sahibi başvuruda bulundu.

Konma-konaklama ücretleri ile vergi borçları ödendikten sonra söz konusu uçak, sahibine teslim edildi. Geri kalan 16 uçağın ise ihale süreci devam ediyor.

AÇIK ARTIRMA YAPILACAK

Hurdaya ayrılan hava araçları için yapılacak değer tespit çalışmalarının ardından uçaklar, açık artırma ile satışa çıkacak. İhale ile satılacak hava araçlarının üzerinde bulunan ipotek ve haciz bedeli de fiyata eklenecek. Satıştan itibaren 5 yıl içinde, uçaklarınsahiplerinin müracaatları halinde ilgililerine iade edilecek.

Bu süre zarfında herhangi bir müracaatın olmaması durumunda uçakların satışından alınan söz konusu bedel, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün kasasına girecek.

Sıradaki Haberi Oku  İsrailde 2 sol partiden ittifak kararı

CİDDİ HASARLAR DİKKAT ÇEKİYOR

Havadan görüntülenen 12 atıl vaziyetteki uçağın birçoğunun, dış gövdelerinin döküldüğü görülüyor. Uçakların kanat kısımlarında isehasarlar göze çarpıyor. Uçakların camları ve motorları tamamen yerinden sökülmüş, çürümeye terk edilmiş vaziyette bekliyor. Ancak, içerisinde halen birçok elektronik aksam bulunuyor.

İstanbul Yeni Havalimanı’nın açılmasıyla”Millet Bahçesi” olması planlanan Atatürk Havalimanı yaklaşık 12 milyon metrekare üzerine kurulu devasa arazisine, içerisinde bahçeler, kıraathaneler, atölyeler, yürüyüş ve bisiklet yollarının da yer alması bekleniyor.

Mevcutiçerisinde yıkılmayarak korunacak olan terminal binaları ise kongre ve fuar merkezine dönüştürülmesi bekleniyor.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.