Ekonomi

İzmirde annesini darbederek öldüren zanlı tutuklandı

İzmir’de, eşinden ayrılan ve psikolojik sorunları olduğu belirtilen Bekir Baştosun,yaşadığı görme engelli annesi Görgün Baştosun’u darbetti.

Vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan Görgün Baştosun, kendisini ziyarete gelen iki kızı tarafından kanlar içinde yerde yatarken bulundu.

HAYATINI KAYBETTİ

Görgün Baştosun, kızlarının çağırdığı sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı. Burada bir süre tedavi gören Baştosun, daha sonra kentteki özel hastaneye sevk edildi.

Hastanede tedavisi süren Görgün Baştosun, yapılan tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi.

TUTUKLANDI

Olayın ardından gözaltına alınan Bekir Baştosun ise emniyette darp suçlamalarını kabul etmedi ve annesinin düştüğünü ileri sürdü. Yapılan çalışmada Bekir Baştosun’un annesini döverken gören bir tanık ortaya çıktı.

Bekir Baştosun, emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Bekir Baştosun hakkında, ‘Beden ve ruh bakımından kendini savunamayacak durumda bulunan üstsoyu kasten öldürme’ suçundan dava açıldı.

”ONU ÖLDÜRMEM MÜMKÜN DEĞİL”

İzmir 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada tutuklu sanık Bekir Baştosun, annesini öldürmediğini belirtip hakkındaki suçlamaları reddetti. Annesinin sık sık düştüğünü vegünü de tuvalette düştüğünü söyleyen Baştosun, ifadesinde şunları söyledi: “Annemin sol gözü önceden beri görmüyordu. Sağ gözünden ameliyat olduktan sonraiçinde hiç göremez oldu. Hayatını idame ettiremediği için sık sık düşüyordu. Olay gecesi dışarıda yeğenimle sohbet ederken, komşularımızdan biri aradı ve annemin düştüğünü söyledi. Hemen eve gelip annemi sandalyeye oturttum. Annemin düşmesine çok sinirlenerek ‘Allah’ım bu halimiz ne olacak?’ diyerek kendi kendime sinirlendim. Ardından da annemi yatağına yatırdım. Ertesi gün anneme tuvalete gitmesi için yardımcı oldum. Dışarı çıktığımda tuvaletten bir gürültü sesi geldi. Geri döndüğümde annemin iki ayakları havada yattığını gördüm. Hemen kaldırdım ve oturttum. O sırada kardeşim Faruk geldi ve annemi hastaneye götürmek için ambulansı aradık. Faruk’un durumuvermesiyle eve gelen kardeşim Sevim bana, ‘Sana göstereceğim’ dedi. Kız kardeşlerimle, anneme bakma hususunda aramız kötüydü. Annem o gün düştüğünü de beyan etti. Kardeşimin yarattığı gerginlik sebebiyle hastaneye de gidemedim. Ardından da tutuklandım ve cezaevinde annemin ölüm haberini aldım. Anneme bakan bendim. Onu öldürmem mümkün değil.”

Sıradaki Haberi Oku  Pakistan’da kar ve sel felaketi bilançosu: 83 ölü

”HUZUREVİNE YATIRMAYI TEKLİF ETTİM”

Annesini, huzurevine yatırmak istediğini,bu teklifin kabul görmediğini belirten Baştosun, “Annemin malı mülkü yoktu. Sadece babadan kalma bir gecekondumuz var. Babadan kalma evimize, bir müteahhit gelerek kat karşılığı 1 daire ve 11 hissedara 20’şer bin liraetti. Annem, ‘Ölene kadar böyle yaşamak istiyorum’ deyince ben de teklifi kabul etmedim. Olayı kardeşlerime aktardığımda aramızdaki sıkıntılar baş gösterdi. Zamanla anneme bakamaz hale geldiğim için, ‘Allah’ım annemin canınıda bu sıkıntıdan kurtulsun’ diye dua ediyordum. Annenim her ay aldığı 600 TL’lik dul ve yetim maaşının büyük bir kısmı ilaçlarına gidiyordu. Kendisini huzurevine yatırmayıettim, ancak kabul etmedi.” diye konuştu.

”ANNEMİ, BEKİR ÖLDÜRDÜ”

Müşteki Sevim Tozluk, annesinin katilinin Bekir Baştosun olduğunu iddia ederek, “Ağabeyimin, annemi döverek öldürdüğünden eminim. Çünkü annemzaman, ‘Bekir beni dövüyor’ derdi. Hatta bir keresinde, ‘Bekir beni yastıkla boğmaya kalktı’ deyinceağabeyimi aradım ve tartışma yaşadık. Kardeşler arasında kopukluk vardı ve aramız iyi değildi.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  ABDden Meksika sınırına duvar için yeni ödenek

”ANNESİNİ ÜSTÜNE ABANARAK SARSIYORDU”

Ailenin komşusu olan tanık Süheyla Ekinci, pencereden baktığında Bekir Baştosun’un annesini dövdüğünü gördüğünü belirterek, “Olay gecesi pencereden baktığımda Bekir ağabeyin, Görgün teyzenin üstüne abanarak sarstığını gördüm. Dakikalarca bağırdıktan sonrasarsarak ayağa kaldırdı. Ardından ikisiyere düştü. Seslerden rahatsız olan bir çevre sakininin, ‘Polisevereceğim’ diyerek bağırmasının ardından ışıklar kapandı ve sesler kesildi. Fakat ardından cam kırılması sesi geldi. Sonrasında zaten polisler geldi.” ifadelerini kullandı.

DURUŞMA ERTELENDİ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı Müjgan Bilgen Özen, kendini koruyamayacakbirine karşı ve bu kişinin annesi olan sanığın yaptıklarının kabul edilemez olduğunuederek, şikayetçi oldukları sanığın en ağır cezaya çarptırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, Baştosun’un tutukluk halinin devamına, İzmir Adli Tıp Kurumu’ndanolan otopsi raporunun beklenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.