Ekonomi

Kızına şantaj yapan kişiyi öldüren baba hakkında karar

Kahramanmaraş’ta lokantanın ikinci katında, 5 Haziran 2018’de, Kadir Işık, kızı Z.I.’yı (25) taciz ettiği öne sürülen Tamer Çetin’e ruhsatlı tabancasıyla ateş etti.

Işık daha sonra yere düşen Çetin’e çekiçle vurdu.

Gelen sağlık ekiplerince hastaneye götürülen Tamer Çetin hayatını kaybetti.

Gözaltına alınan Kadir I. sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Başlatılan soruşturmada, Kadir ışık hakkında ‘kasten adam öldürme’ suçundan müebbet hapis istemiyle Kahramanmaraş 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Davanın karar duruşması bugün görüldü.

SAVCI TAHLİYESİNİ İSTEDİ

Duruşmada mütalaasını veren savcı, Tamer Çetin’in yaralı olarak kaldırıldığı hastanedekive tanıkların ifadelerine göre Çetin’in hayati tehlikesi bulunmadığını, kan kaybının olmadığını, bacağında kırık olduğu ve yürümeye çalıştığı, ameliyat için hazırlık yapılırkenkalbinin durduğu, Çetin’in ölümüne ise kalpte ritim bozukluğununolduğunun düşünüldüğünü belirterek, toplanan deliller ve tanıkların ifadelerine göre suç vasfının değiştiğini söyledi.

Yineve tanık ifadelerinde Tamer Çetin’in Kadir Işık’ın ailesini sürekli tehdit ettiğini belirten savcı, “Maktulün yaşadığı İstanbul’dan Kahramanmaraş’a gelmesinin maktulün tehdit fiillerinin icra aşamasına geçtiğine dair sanıkta haklı endişe meydana getirdiği,ülkemizdeyıllarda eski eş, eski sevgili, eş ve sevgililerin kıskançlık, ayrılmayı veya barışmanın reddini kabullenmeme ve sair sebeplerle işlediği kadın cinayetlerinin maktulün tehditleri ile büyük benzerlik gösterdiği de nazara alındığında sanığın haksız tahrik altında fiili işlediğinin kabulünün somut olayadüştüğü” değerlendirmesinde bulunarak Kadir Işık’ın ‘kasten yaralama’ suçundan cezalandırılmasına ve haksız tahrik indirimlerinin uygulanıp Işık’ın tahliye edilmesini talep etti.

Sıradaki Haberi Oku  Meksikada 2006dan bu yana 60 binden fazla kişi kayboldu

Çetin’in ailesinin avukat ise Kadir Işık’ın planlayarak adam öldürdüğünü öne sürüp ‘adam öldürme’ suçundan cezalandırılmasını talep etti.

BİMER’DEN CİMER’E KADAR ŞİKAYET ETMEDİĞİM YER KALMADI

Duruşmadasözü sorulan Kadir Işık ise maksadının öldürmek olmadığını söyledi. Tamer Çetin’in kızını taciz edip kendisi ve ailesini sürekli tehdit ettiğini belirten, bunun için da adli mercilerebaşvuruları yaptığını kaydeden Işık, “Benim kastım değil konuşmaktı. Öldürme kastım olsa çekiçle biber gazını yanımaalayım? Öldürme kastım olsa sürekli devletten yardım istemez kafasına sıkardım. Bir baba öldürmek istese kızına adamı evine çağırtıp kafasına sıkardı. BİMER’den CİMER’e kadar şikayet etmediğim yer kalmadı. Askerde olduğum için doğumunda, cezaevinde olduğum için de nişanında yanında olmadım kızımın. Yakında düğünü olacak ve düğününde yanında olmak istiyorum. Beraatımı ve tahliyemi istiyorum” dedi.

ÖNCE MÜEBBET SONRA 12 YIL 1 AY

Kadir Işık’ın avukatı da suç vasfının değiştiğini, bu nedenle müvekkilinin tahliye edilmesi gerektiğini belirtipdavalarla ilgili Yargıtay kararlarını okudu. Tarafların dinlenmesinin ardından mahkeme başkanı duruşma salonu boşalttı ve kararı salonda sadece avukatlar varken açıkladı. Mahkeme heyeti, Kadir Işık’ı önce ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti, haksız tahrik indirimi ve duruşmadaki saygılı tavrından dolayı cezada indirime gidip Kadir Işık’ı 12 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırdı.

Sıradaki Haberi Oku  Batmanda PKKya ait 180 kilo amonyum nitrat ele geçirildi

Adliye koridorunda bekleyen Kadir Işık’ın eşi Nazile Işık, kararı duyunca koridorda bayıldı. Nazile Işık, sağlık görevlilerinin müdahalesinin ardından adliyeden gözyaşları içinde ayrıldı.

KARAR İTİRAZ EDECEKLER

Davanın ardından Kadir Işık’ın avukatı Kadir Bastırmacı da açıklama yaptı. Mahkeme heyetinin ilk duruşmadan karar duruşmasına kadar tutumunu hiç değiştirmediğini söyledi. Karara itiraz edeceklerini kaydeden Bastırmacı, şöyle konuştu:

“Yaklaşık bir yıl boyunca bütün hukuki girişimlere girmiş, her hukuki yolu denemiş ancakalamamış bir babadan bahsediyoruz. Daha yılbaşında hükümetimiz tarafından çıkartılan yeni kadına karşı şiddetin önlenmesine yönelik genelge yayınlandı. Daha üzerinden bir gün dahi geçmemişken mahkeme heyetinin sanki kadına yönelik şiddetin önünü açarcasına, yani ‘size ve ailenize karşı saldıran insanlara siz müdahale etmeyin, hukuka da başvurun, hukuk da gerekeni yapmazsa siz de gerekeni yaparsanız biz de sizi bu şekilde cezalandırırız’ anlamınabir ceza ile karşı karşıya kaldık. Bu hukuk mantığı vicdanları çok derinden yaralamıştır. Müvekkilim duruşmada anlattı, kamuoyunun vicdanını derinden sarsan Münevver Karabulut cinayeti, Özgegan cinayeti, Emine Bulut cinayeti gibi cinayetlerin önüne geçebilmek adına müvekkilim kendi ailesinin önüne siper olmuş, eşi ve çocuklarını korumak için bu şahsa müdahale etmiştir. Ailesine gelmesini önlemek istemiştir ve bunun için de bir yıl beklemiştir. Çeşitli hukuki yollara başvurduktan sonra eline bir şey geçmeyince kendi hakkını kendi aramak zorunda kalmış. İstemediği bir şekilde yaralama ile kalacak iş hastanede geçen sürenin sonunda ölüm neticesi meydana gelmiş.”

Sıradaki Haberi Oku  Mezarlıktaki tecavüz girişimine 19 yıl hapis istemi

“SAVCILIĞA 50 DEFA GELDİM, HİÇBİRİNDE BİR ŞEY YAPMADILAR”

Kadir Işık, ilk duruşmada verdiği ifadede defalarca ölüm tehdidi aldığını ve kızının defalarca tacize maruz kaldığını söylemiş ve “Savcılığa 50geldim hiçbirinde bir şey yapmadılar. Yalvardım kimse bir şey yapmadı” demişti. Işık, “Bugöz göre göre gelmiştir. İsteyerek olmadı. Ailemi ve kızımı korumak için elimden geleni yaptım. Ağır tahriklere maruz kaldım, istemeyerek buolmuştur. Benim kesinlikle öldürme kastım yoktu. Ancak kendimi korumak için onu yaralama kastıylaettim. Olaydan dolayı çok pişmanım, hayatım karardı” ifadelerini kullanmıştı.