2 sene önce
2 sene önce

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: Sözlerimin arkasındayım

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın İngiliz The Guardian’a verdiği  “Türkiye’ye bağlanma ihtimali korkunç.” demecine tepkiler çığ gibi büyüdü.

Bunun üzerine bir açıklama yapan Akıncı, yeni bir skandala daha imza atıp, “Sözlerimin arkasındayım.” dedi.

“TEMELSİZ VE SEVİYE YOKSUNU”

Sözlerine verilen tepkilere de değinen Akıncı, “Buna karşı sergilenen saldırganlığın nedenlerini tahmin etmekle beraber, çok temelsiz veyoksunu olarak nitelendiriyorum.” dedi.

“KARMAŞIM DEĞİL, NET”

“Mesele hiç karmaşık değil, nettir: Kıbrıs Türk halkı çok büyük bir oranda Rum tarafına azınlık olmayı ya da Türkiye’ye sürekli bağımlılık ilişkisi içinde yaşamayı istemiyor.” diyen Akıncı, Kıbrıs halkının gerçek manada söz sahibi olan bir yapıyı istediğini öne sürdü.

“İLK DEFA SÖYLEMİYORUM”

Mustafa Akıncı, “Özellikleve diğer alanlarda başarmamız gerekenler olduğu kuşkusuzdur. Toplumumuz ilhak olasılığını ise asla benimsemiyor. Böyle bir halkın seçtiğiolarak, Kırım ile ilişkilendirilerek sorulan soruya verdiğimbaşka ne olabilirdi ki? Evet, Kırım benzeri bir ilhak senaryosunun korkunç olduğunu ve bunun Kıbrıs Türklerinin olduğu gibi, Türkiye’nin de yararına bir gelişme olmayacağını belirttim. KKTC’yi asıl ortadan kaldıracak senaryo da budur. İlksöylemediğim bu sözlerimin de arkasındayım; çünkü Kıbrıs Türk halkının gerçekve düşüncesi budur.” şeklinde konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Manisada 4.8 şiddetinde deprem

“KIBRIS TÜRKTÜR SİYASETİ, 1950’LERİN SLOGANIDIR”

“Esas olan KKTC’nin iki eşit kurucu devletten birine dönüşerek federal çatı altında ve uluslararası hukuk içindeettiği saygın yeri almasıdır.” diye devam eden Akıncı, “Bu çabaya destek olunması gerekir. Böylesi bir Kıbrıs, kuzeyi ve güneyi ile Türkiye’yebir coğrafya olur. Bu da herkesin yararınadır. ‘Kıbrıs Türk’tür Türk Kalacaktır’ siyaseti 1950’lerin sloganıdır. Gerçek durumla ilişkisi yoktur. Kıbrıs’ta yaşayan farklı toplumlar vardır ve barış içinde yaşayacakları federal bir düzen arayışı sürmektedir. Kıbrıs Türk halkı Atatürk ilkelerine bağlı, laik ve demokratik, hoşgörü ve barış kültürünü içselleştirmiş birolarak çağdaş Avrupa değerlerinde bir yaşam için mücadelesini sürdürmek istiyor. Bu mücadeleye ancak saygı duyulur, saldırı yapılmaz. Düzeyimi koruyarak vereceğimbudur. Yapılan bazı açıklamalarda istendiği gibi asıl cevap, elbette halkın vereceği cevaptır.” ifadelerini kullandı.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.