Ekonomi

S.Arabistandan ABDye 500 milyon dolar

CNN’nin ABD’li bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, ödemenin geçen yıl Aralık ayında yapıldığı belirtildi.

Pentagon Sözcüsü Rebecca Rebarich, “Başkan (Trump’ın) ortak yük paylaşımını arttırma yönergesineolarak Savunma Bakanlığı, bölgesel güvenliği destekleyen, düşmanlık ve saldırganlığı caydıran askeri birliklerimizin maliyetini paylaşma konusunda Suudi Arabistan’ı devreye soktu. Suudi hükümeti bu faaliyetlere ilk katkıyı yapmıştır” dedi.

Haberde, Eylül 2019’da İran tarafından yapıldığı öne sürülen insansız hava aracı saldırılarından sonra Suudi petrol tesislerini korumak için ülkeye binlerceABD askerinin gönderildiği ve tesislerin çevresine füze savunma bataryasının yerleştirildiği anlatıldı.

1 MİLYAR DOLAR DEPOZİTO

İki ülke arasında, Suudiler tarafından ABD askeri maliyetlerinde hangi masrafların karşılanacağının detayları ve Yemen savaşındaki desteği deABD’ye nihai olarak ne kadar borçlu olduğu konusunda ikili görüşmelerin devam ettiği vurgulandı.

Sıradaki Haberi Oku  İDO ve BUDO bazı seferler iptal edildi

ABD Başkanı Donald Trump, geçen hafta Fox News’e verdiği mülakatta Suudi Arabistan’ın söz konusu masrafların için bankaya 1 milyar dolar depozit yatırdığını belirtmişti.

Haberde ayrıca, Suudi Arabistan’ın, ABD’nin askeri maliyetlerini karşılamak için ilködeme yapmadığına, 1990-1991 yıllarında Körfez Savaşı’nın maliyeti olarak, Suudi Arabistan, Kuveyt ve diğer Körfez ülkelerinin ABD’ye 36 milyar dolar ödediğine dikkat çekildi.