Ekonomi

Sigaranın söndürüldükten sonra bile kimyasal yaydığı ortaya çıktı

Sigaranın insan vücuduna verdiğiartık herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ancak yapılan yeni araştırmalar, sigaranın söndürükten sonra bile ne kadar zararlı olduğunu ortaya koyuyor.

Bilim insanları; söndürülmüş bir sigaranın, yanan bir sigaradaki nikotinin yüzde 14’ünü ilk 24 saatte ürettiğini ortaya çıkardı. Ancak hepsi bu kadar da değil. Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) için yapılan bir analiz, sigara izmaritlerindeki birçok zararlı maddenin havaya yayılmaya devam ettiğini tespit etti.

ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nden (NIST) çevre mühendisi Dustin Poppendieck, ”Elde ettiğimiz sonuçlar gerçekten hayret verici. Bu izmaritler özellikle iç mekanlarda ve arabalardaproblemlere yol açabilir. ” ifadelerini kullandı.

SİGARA İZMARİTLERİNDEN DENEY YAPILDI

Bilim insanları, 2 bin 100sigarayı paslanmaz çelikten bir odaya yerleştirdi. Daha sonra odaya konumlandırılan robotlar, insan davranışlarını taklit ederek sigaraları teker teker içti.

Sıradaki Haberi Oku  Siirt’te 3ü çocuk 6 kişi sobadan sızan gazdan etkilendi

Daha sonra sigara izmaritlerinin uçları kapatıldı ve ölçüm işlemine geçildi. Bilim insanları, kapalı odadaki izmaritlerin 8 farklı kimyasal yaydığını tespit etti. Üstelik bu kimyasallardan 4 tanesi, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin zararlı bileşenler listesinde bulunuyordu.

ODA SICAKLIĞI ARTIRILDIĞINDA KİMYASALLAR DAHA ÇOK YAYILDI

Bilim insanları, oda koşullarını sürekli değiştirerek hangi durumların sigara izmaritlerineettiğini gözlemledi. Oda sıcaklığı artırıldığında ise izmaritlerin dahazehirli gaz yaydığı tespit edildi.

Başka bir deyişle, özellikle sıcak havalarda dışarda bırakılan ve izmaritlerle dolu kül tablaları, sigara içmeyenleri içenlerden dahazehirleyebilir.

Bugün, dünya çapında her yıl beş trilyondansigaranın üretildiği tahmin ediliyor ve bu sigaraların birçoğu tamamen söndürülmeden atılıyor. Bu da sigara izmaritlerinin biyolojik olarak parçalanamaz olması nedeniyle çevre kirliliğine yol açıyor.

Sıradaki Haberi Oku  Kıbrıs Rum kesiminde İstanbul Sokağı tartışması

Bilim insanlarının yaptığıçalışma ise söndürülen izmaritlerin bile netehlikeli olduğunu gösteriyor.

Aşağıdaki bağlantıdan Ensonhaber Teknoloji Instagram hesabını takip ederek güncelve teknoloji haberlerine anında ulaşın.

@eshteknoloji