2 sene önce
2 sene önce

Süleyman Soylu: Elazığda 2002den önceki binalar sorunlu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yaşanan depremin ardından Elazığ Organize Sanayi Bölgesi’nde iş adamlarıyla bir araya geldi.

“AFET MÜDAHALE PLANI’NI TEK TEK UYGULADIK”

Toplantıda konuşan Bakan Soylu, şunları söyledi:

“24 Ocak tarihinde Elazığ ve Malatya’da bir depremle hepimiz sarsıldık. Depremler, afetler olduğuilk söylenecek cümle Allah beterinden saklasın. 41 vatandaşımızı kaybettik. Deprem ve bu tip afetler devletler,veaçısından belki de toplumların en büyük sorunudur. Bu konuda karşı karşıya kalacağımız süreçleri yönetmek, birlik, yardımlaşma ve duygudaşlık adımlarını,zamanın sınavını herhepverebilmek ve hepbeklemediğimiz ölçüsünü, hesap edemediğimiz maliyetini bilmediğimiz bu mezheplerden çıkabilmek elbette ki güçlü bir irade ister. İsyan etmemek lazım. Hesap etmemek lazım ve birbirine sarılmak lazım. İşin doğrusu budur. Burada özelliklekuşağında olduğumuzu biliyoruz. Kayıplarımız oluyor ve bu kayıplar hepimizi üzüyor, çünkü günlerce bunlarla uğraşıyoruz. Burada o enkazların altındaki insanlar umutlu veya umutsuz bekleyişler, aslında hepimize almamız gereken tedbirler hakkındaveriyor. Olayınardından Cumhurbaşkanımız bizi bu konuda görevlendirdi. Yaklaşık 3 saat sonra Elazığ’da olduk. Yapılması ilk gereken birtespiti ve acilmüdahalesiydi, ülkemizin birçok tarafından uçaklarla, en acil ulaşımlarla arama kurtarma timleri buraya geldi. Saatlerce insanlarımızın enkazın altından sağ salim çıkabilmesi için çaba sarf ettiler. Tanımadıkları, bilmedikleri ve çıkardıktan sonra bir daha görmeyecekleri insanlara umutla gelip ellerini uzattılar. İlk andan itibaren vatandaşımıza sürekli bilgi vermeye çalıştık. Ne durumda olduğumuzu, insanların ne yapması gerektiğini anlatmaya çalıştık. Bizim Türkiye Afet Müdahale Planı diye bir planımızve bu planımızıtek uygulamaya başladık.”

“YENİ YAPILARDA PROBLEM SÖZ KONUSU DEĞİL”

1999 yılındaki Marmara depremini anımsatan Bakan Soylu, “Binlerce cesedi yollarda gören bir arkadaşınızım, saatler geçmesine rağmen kaldırılamayan, herkesin umutsuz bir şekilde binaların altında annesini, babasını veya oraya gönderdiği evladını aradığı bir depremi anlatmaya çalışıyorum. Sağa sola koşan insanları, umutsuzlukla bağıranları, binalara ’Anne aşağıda yaşıyor musun?’ diye seslenenleri ve Türkiye o felaketi bir daha görmesin diye o tarihten bu tarihe Cumhurbaşkanımızın liderliğinde çok önemli tedbirler aldık. Deprem geçti, belki unutmuş olabiliriz. Sadece Şehir Hastanesinin Elazığ’a depremdeki katkısı sağlık alanındabir eksiklik söz konusu olmadı. Deprem izolatörü sayesinde bu şehrin en güvenli yarısından çok daha az birile sallandı, 3.2 ile sallandı. Şehir 6.8, orası 3.2 sallandı ve dikkat ederseniz hastaneler, viyadükler, yollar, binalar ve okullar, yeni yapılan okullarınhemen hepsinde birsöz konusu değil. 2002’den itibaren yapılan binalardageçmiş yıllarda yapılan binalardavar. 12 ağırsöz konusu, ki onun yerine de arkadaşlarımız kolları sıvadı sabah Milli Eğitim Müdürlüğümüzde toplandık ve 19 kişi dahayaptırmak için sırada bekliyor. Yaklaşık orta hasarlılarla28-30 civarındabir vesile ile buradayenilenebilecek, bunları yaptıranlar da var. Buradan muradımız şudur;aslında yavaş yavaş işliyor. 1’incisi depremin acil müdahalesi, 2’ncisi insanların sıcak barınma,ihtiyaçlarının karşılanması, 3’üncüsü geçici bir dönem,konutlarının güçlendirilmesi, daha doğrusukonutlarının yeniden yapılabilmesine teminen dışarıda kalacak insanların bir vesile ile en azından 1 yıl boyunca hayatlarını idame ettirecekleri, çocuklarını okula gönderirken rahat edecekleri, sınavlara hazırlanırkençekmeyecekleri bir anlayışı burada oturtmak. 4’ncüsü şehrin ekonomisinin bu işlerve negatif değil, sıkıntıya düşecek bir şekilde değil, onu koruyacak ve muhafaza edecek, hatta daha ileri getirmeye çalışan adımların atılması” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Kocaelide trafik kazası: 2 ölü 8 yaralı

“BURADA HERKES DEPREMZEDE, BİZ ÖYLE BAKIYORUZ”

Gelen yardımlarla ilgili bilgi de veren Soylu, “Buraya gelenyardım bin 328 tır ve kamyonet, Türkiye’nin her tarafından aktı. Milletimiz büyük bir sınav verdi. Milletimiz Elazığ’labüyük bir duygudaşlık ortaya koydu. Bin 328 halen daha da gelmeye devam ediyor. Burada organizebölgesinde bir yapının içerisinde gönüllüler, çalışanlar, kimisi gıda, kimisi giysi, kimisi de koli, her şeyi güzel bir hale getirip vatandaşlarımıza ulaştırmaya çalışıyorlar. Gıda kartlarında gıda kolilerine kadar tam şuana kadar 550 bin kumanya dağıtıldı. Bazen dağıtımda hatalar, eksikler oldu diyorlar. Ben bir öğrenirsem bir dahakine düzelteceğiz. İkincisive hata olabilirnormal birile karşı karşıya değiliz. Burada herkes depremzede, biz bu işe böyle bakıyoruz. Başkası nasıl bakıyor bilmiyorumbiz bu işe böyle bakarak bu noktaya gelmeye çalışıyoruz. Farklı düşünceler ve fikirler olabilir, eleştiriler de olabilir. Bunlar da başımızın üzerine, biz her şeyi en iyi yapıyoruz diye bir iddiamız da yok. Gücümüz yettiğince 2-3 saatlik uykularla da yürütebildiğimiz kadar toparlamaya çalışıyoruz. Ben 4-5gidip geldim. Çaba sarf ediyoruz,3’ncü, 4’ncü safhayı daha iyi bir noktaya taşıyabilmek için, geçici bir halin sağlıklı bir noktaya ulaşabilmesi için. Her 5 çadırdan bir tanesine yangın söndürücü de düşünmek zorundayız. Şukadar 20 bin insanımıza sosyal rehabilitasyon, psikososyal yardım yapıldı. Biz çocuklarımızın burada üniversite sınavlarına hazırlanma konusunda her çadır alanında veya her geçicitesisi yapılacak merkezde özellikle çocuklarımıza sınavlara hazırlanabilecek stabilize biroluşturmakla mükellefiz” şeklinde konuştu.

“132 MİLYON LİRA VATANDAŞIMIZ TARAFINDAN GÖNDERİLDİ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla devlet olarak şuana kadar yaklaşık 67 milyon lira yardım gönderildiğini dile getiren Soylu, “Şuanda 30 bin çadır dağıtıldı. 102 bin battaniye, 50 bin gıda kolisi. Ve bütün bunların hepsi vatandaşımıza ulaştırıldı. 20 binin üzerinde ısıtıcı, şimdi sobalar aldık, Elazığ’da da yaptırıyoruz. Yaklaşık 30 bin ton kömürün bin 250 bin tonu dağıtıldı ve dağıtılmaya da devam ediyor. Bazı köyleregünde 2-3gidiyor. İneklerin iğnesinden tutun, hastalıktan üşümesin diye çadırların kurulmasına dair hepsini gerçekleştiren Tarım Bakanlığı ile organizasyonlar gerçekleştiriliyor. Eksik olur mu olur, eksiksiz Cenab-ı Allah’tır. Biz kuluz, bizim eksiğimiz var. Burada özellikle Elazığ’ın bütün alanları taranıyor. Yüzde 85’i benim kanaatime göre 90 civarında bitmiş durumdadır. Çünkü bize 32-33 bin civarında hesap edildi. Şuanda 36 bin binaya geldi. Zannediyorum 40-45 bin civarında Elazığ’ın tamamıyla ilgili bir netlik sağlanabilir. Biz Salı akşamı biter demiştik, bitmezse Çarşamba öğle biter. Vatandaşlarımızın telefonlarına böyle bir mesaj çektik. Bunun yanı sıra176 noktada bugün aş veriliyor. 5 binin üzerinde teknik personel çalıştı. Şimdi de3 binin üzerinde teknik personel çalışmaya devam ediyor. Arama kurtarmacılar gitti. Sağlıkçıların bir bölümü gittionların yerine hasar tespiti yapan teknik personel arkadaşlarımız gelmiş oldu. Bütün süreçleri Türkiye Afet Müdahale Planı’nda olduğu gibi yönetmeye ve yürütmeye çalışıyoruz. Türkiye’ye bir kampanya açıldı. Kızılay43 milyon TL topladı bana verilen rakamlara göre. AFAD açtı, AFAD da şuana kadar 89 milyon TL topladı ve devam da ediyor. Toplamda 132 milyon TL civarında birda vatandaşımız tarafından nakdi olarak AFAD ve Kızılay’a bu olaya yönelik olarak gönderilmiş oldu” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Savcılık uçak kazası için soruşturma başlattı

“PROJE BİTERSE, HERKES ELAZIĞ VE MALATYA’NIN KÖYLERİNDE YAŞAMAK İSTER”

İmarı herkesin hayranlıkla takip ettiği bir noktaya taşımak sorumlulukları olduğunun altını çizen Soylu, “Sosyal donatılarıyla, okullarıyla, parklarıyla, çocuklarımızın oyun alanlarıyla ve konutların hakikaten Elazığ’a yakışır bir şekilde olmasıyla. Bugün çalıştığımız proje biterse herkes Elazığ’ın ve Malatya’nın Doğanyolu ve Pütürge’nin köylerinde yaşamak ister. İnşallah da öyle olur. Cumhurbaşkanımızın hayali de bu ve başından beri de onu söylüyor. İlk gün söyledi. Çelik konstrüksiyon, ahırları da olan evler istiyorum dedi. Biz de bunun üzerinde Bakanımız Murat Kurum ileçalışıyoruz, bir noktaya kadar da geldik. Bütün bunlarlagerek geçici yerleşimi, ardından da kalıcı yerleşimi sağlayabilecek planlarımızı ve adımlarımızı burada gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Şehri dinliyoruz, bugün yaklaşık 2.5 saat üçüncümuhtarlarımızı dinledik. Eksik nedir, neler söylüyorsunuz, neler isteniyor, vatandaşımız ne diyor dinliyoruz. Şehrin sosyal hayatında, kültürel hayatında, eğitim hayatında ve ekonomik hayatını da sekteye uğratmayacak tüm tedbirleri izleyerek, takip ederek anlamaya çalışıyoruz. Elbette ki talepler, istekler olur” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Kocaelide FETÖden 8 kişi adliyede

“BURADA SİYASET YAPMIYORUZ, İŞİMİZE BAKIYORUZ”

Meselenin siyasi boyutuna birilerinin müdahale etmek isteyebileceğini ancak kendisinin buna hiç girmediğini söyleyen Bakan Soylu, “İyiyaparım, mücadeleden de korkmam. Ama buraya geldiğimden beri ağzıma böylebir cümle almadım. Aslında iyi paslar da verdilerişimiz başka. Hakikaten vatandaşımızın karşı karşıya kaldığı bu felaketten hepçıkmasını temin edebilmek içinsarf ediyoruz. Onun için de bu tip adımları ötelemek, ertelemek, işimize bakmak, şuanda işimize bakıyoruz, bakmaya da devam edeceğiz. Şehrin yenilenmesinin getireceği bir ekonomik şehir olacak, oluyor zaten şuanda. Bazı sektörler az etkilenebilir, bazı sektörler dahaetkilenebilir. Onu siz de, biz de yaşıyoruz. Organize Sanayi’de üretimleri var. Bunları biraz daha başka bölgelere, başka alanlara, birçok üretim yapan firmalarve oralardaki hareketlilik aynı şekilde devam ediyor, oralarda bir durgunluk söz konusu değil. Ama şehrin genelinin bundan elbette ki etkilenmemesi kaçınılmazdır. Çünkü insanlar çok doğal olarak tüketimlerini bir tutarlar, yani ürküntü, endişe var. Artçı depremler devam ediyor, 2 bin oldu. Bu az bir şey değil, az bir rakam da değil. Bakan arkadaşlarımıza gelen bütün talepleriiletiyoruz. Önümüzdeki günlerde ticaret bakanımız gelecek. Burada birtakım değerlendirmeler yapacak. Sayın Cumhurbaşkanımıza toplu olarak arz edeceğiz, bakan arkadaşlarımıza arz edeceğiz. Endişe etmeyin, olabilecek her şeyi burada makul bir şekilde yapabilme kabiliyetine sahip olmak için çaba sarf edeceğiz. El birliği ile birbirimize tutunarak bu işin içerisinden çıkacağımızı düşünüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonu ve ortaya koyduğu idea bunu tamamlayacaktır. Benim inancım bu. Çok çalışıp, çokgöstereceğiz. Birlikte mücadele edeceğimiz bir sürecin içerisindeyiz. Sizden biristeğim var. Hattavarsasitesinde bulunan bu organize sanayicilerin istihdam konusunda biraz daha artırmayı, buradaki birlik ve beraberliğiolarak ortaya koymamız lazım. Bunun gerisini biz yaparız. Merak etmeyinCumhurbaşkanımızın talimatıyla çalışacağız. Dönem dönem geleceğiz, yapılan işleri takip edeceğiz. Neler yapılıyor neler ediliyor. Çünkü memleketimizin her tarafı güzeldir. Ama Elazığ’da şu 10 günde gördüğüm hava bambaşka bir havadır. Hem milleti ile hemde Elazığ’ın o manevi iklimiyle hem de memleketine olan sadakatiyle gösterdiği hava bambaşka bir havadır. Allah hizmet etmek nasip ederse hizmet edersiniz. Allah bize buraya Sayın Cumhurbaşkanımıza hizmet etmeyi nasip ediyor. Biz de bundan şeref veduyuyoruz” dedi.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.