Ekonomi

Tekirdağda deprem ölçüm cihazları çalındı

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Sismoloji Ana Bilim Dalı, Tekirdağ’ın Şarköy ilçesi Sofuköy Mahallesi’ne, bölgedeki depremleri kayıt altına almak için ölçüm cihazları, akü ve güneş panellerinden oluşankayıt istasyonu yerleştirdi.

Yarı toprağa gümülü haldeki istasyonun üç kayıt cihazı, aküler ve güneş panelleri yerinden sökülerek çalındı.

İçinde 3-4 aylıkverileri bulunan cihazların çalışmadığınıeden İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi yetkilileri, durumu Şarköy İlçe Jandarma Komutanlığı’na bildirdi.

GPS SAYESİNDE BULUNDU

Jandarma, çalınan cihazların üzerinde bulunan GPS cihazın sinyallerini takip ederek, çalıntı cihazların Yeniköy Mahallesi’nde S.K., adlı kişinin evinde bulunduğunu belirledi.

Jandarma Şarköy Sulh Ceza Mahkemesi’nden aldığı kararla S.K.’nin evinde yaptığı aramada bir akü ileölçüm cihazının dış koruması bulundu. Gözaltına alınan S.K.,ekipleri arazide yaptığı yer göstermede de diğerölçüm cihazları da arazide orman içerisinde bulunarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi yetkililerine teslim edildi.

Sıradaki Haberi Oku  MSB: 3 PKKlı terörist güvenlik güçlerine teslim oldu

SATMAK İÇİN ÇALDILAR

Jandarma,ölçüm cihazlarının çalınmasıyla ilgili S.K.’ye yardım ettiğini belirlediği aynı mahallede yaşayan S.Y.’yi de yakaladı. Şüpheliler, verdikleri ifadelerde, cihazları kendilerinin çalmadığını arazide bulduklarını öne sürdü.

Jandarmadaki soruşturmalarının ardından adliyeye sevk edilen şüpheliler S.K. ile S.Y., çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine konuldu. Şüphelilerincihazlarını aküleri alıp, satmak için çaldıkları öğrenildi.