1 sene önce
1 sene önce

Uçakta kurallara uymayan yolculara para cezası artırıldı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün (SHGM) “SHGM Tarafından Verilecek İdari Para Cezaları Hakkında Yönetmelikte Yer Alan İdari Para Cezalarının Yeniden Değerlendirilmesine İlişkin Tebliğ”i, Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla, yönetmelikte yerpara cezaları yüzde 22,58’lik yeniden değerleme oranında arttı.

YETERLİK BELGESİ ALMAYAN PİLOT VE PERSONELE 17 BİN 361 LİRA CEZA

Araştırma ve soruşturmanın selametle yürütülmesini engelleyecek işler yapılması ve delillerin muhafazasının sağlanmaması, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından önalmadan ticari amaçla hava araçlarıyla yolcu veya yük taşıma faaliyetlerinde bulunulması, ruhsatsız hava araçlarıyla ticari faaliyette bulunulması, ücret karşılığında posta taşıma yükümlülüğünün yerine getirilmemesi,için istenen bütün teknik ve ekonomik bilgileri verme yükümlülüğünün yerine getirilmemesi, pilotlar ile hava aracının sevk ve idaresi bakımındanpersonelin yeterlik belgesi almamaları halinde uygulanacakcezası da 17 bin 361 lira olacak.

Sıradaki Haberi Oku  İstanbul’da silahlı ve çakarlı makas terörü

İLGİLİ BELGELERİ BULUNDURMAYANLARA 10 BİN 416 LİRA CEZA

Türk sivil uçak siciline tescil edilen hava aracının, daha önce kayıtlı bulunduğu sicilden sildirilmemesi, ilgili belgelerin hava aracında bulundurulmaması veiniş yapıldığı takdirde pilotun durumu yetkililere bildirme, hava aracını, yolcuları ve yükü güvence altına alma yükümlülüğünü yerine getirmemesi halinde 10 bin 416 lira ceza uygulanacak.

UÇAKLARDA TEDBİR ALMAYANLARA 6 BİN 76 LİRA PARA CEZASI

Hava aracında işlenen suç ve kabahatlerle ilgili gereken tedbirlerin alınmaması halinde 6 bin 76 liracezası verilecek.

Ruhsat örneğinin asılması ile uçuş tarifelerinin yürürlüğe konulmasına ilişkin kurallara uyulmaması halinde verilecekcezası 2 bin 604 lira olacak.

İşletme faaliyetlerinin ruhsatın şartlarınayürütülmemesi halinde ise 10 bin 416 liralık idaricezası kesilecek.

Sıradaki Haberi Oku  Sabiha Gökçen Havalimanı’na ABD’den ‘yeşil bina sertifikası’

MAKSİMUM YOLCU MİKTARINA UYMAYANLARA DA CEZA VERİLECEK

SHGM’nin bakım kuruluşları, havacılık işletmeleri ve yer hizmeti kuruluşları gibi muhataplar için uygulayacağı diğer cezalar da tebliğde yer aldı. Buna göre, maksimum yolcu miktarına uyulmadan kalkış yapılması gibi ihlallerde bulunan balon işletmelerine 17 bin 361 liraya kadar idaricezası verilecek.

UÇAK İÇERİSİNDEKİ KURALLARA UYMAYAN YOLCULAR 2 BİN 603 LİRA CEZA ÖDEYECEK

Kural tanımaz yolcuya verilecek idaricezası ise 2 bin 603 lira olacak.

Bu ceza, uyarılmasına rağmen taşınabilir elektronik cihazları çalıştırmaya devam eden, yerine oturmayan,kemerini takmayan, baş üstü dolabını kapatmayan, yolcular ya da kabin ekibiyle tartışmaya devam eden, kabin memurunun görevini yapmasını güç kullanarak engelleyen, hakaret eden, sözlü tacizi sürdüren, kabin ekibinin verdiği talimatları yerine getirmeyen ve bu şekilde uçuş kurallarını ihlal edenlere uygulanacak.

Sıradaki Haberi Oku  Başbakan Sanna Marin, haftada 4 gün çalışma sistemini önerdi

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.