1 sene önce
1 sene önce

Yunan hükümeti haftada 200 göçmeni geri gönderecek

Yunanistan’ın Ege adalarında kurulması planlanan yeni kapalı kampların inşasına mart ayı içinde başlayacak.

Yapılacak kamplarınkapasitesinin 20 bin kişilik olacağı, iltica işlemlerinin hızlandırılmasıyla haftada 200 göçmeningönderilmesinin hedeflendiği açıklandı.

“5 ADADA KAPALI KAMP İNŞASI BAŞLAYACAK”

Bir Yunan radyosuna konuşan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis, ”Mart ayı içinde Doğu Ege’deki 5 adada kapalı kamp inşası başlayacak. Yaz aylarında ise kamplar hazır durumda olacak.” ifadelerini kullandı.

Yeni kurulacak kamplarda göçmenlerin giriş çıkışlarının sınırlanacağını anlatan Mitarakis, çıkışların, gündüzleri belli kurallara bağlı olarak mümkün olacağını ve geceleri kampların kapanacağını söyledi.

TOPLAMKAPASİTE 20 BİN KİŞİ

Toplam 20 bin kişilik kapasitesi olacağı ve iltica işlemlerinin 90 gün içinde tamamlanmasının amaçlandığını kaydeden Mitarakis, ”Kapalı kampların kurulması dışında hükümet, iltica işlemlerini hızlandırarak haftada 200 göçmenigöndermeyi hedefliyor. Türkiye, iadeler konusunda şuiçin tam bir iş birliği yapıyor.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  İzmirde karadeniz rüzgarı: 10 ton hamsi tüketildi

YUNANİSTANDA 70 BİN GÖÇMEN VAR

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), 2019’da Yunanistan’a giriş yapan göçmen sayısını 74 bin 613 olarak açıklamıştı.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.