1 sene önce
1 sene önce

Petrol Orta Doğudaki gerginlikle “sert” yükselişini sürdürüyor

Petrol fiyatları, İran’ın en güçlü generallerinden birine düzenlelen suikastın ardından ABD ve İran arasında artan gerginliğin etkisi ile varil başına 70 dolar üzerindeki güçlü yükselişini sürdürüyor.

Vadeli petrol kontratları Pazartesi günü, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Suudi Arabistan’daki askeri üsler ve enerji testsileri yakınlarına füze saldırıları riskinin arttığı uyarısında bulunmasının ardından yüzde 3 daha yükseldi. Fiyatlar, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’ın “bir şey yapması” durumunda misillemede bulunacağı tehdidini yinelemesi ve OPEC’in ikinci en büyük üreticisi Irak’ın ABD güçlerini ülkeden çıkmaya zorlaması durumunda ağır yaptırımlar uygulayacaklarını kaydetmesinin ardından daha da güçlendi.

Brent vadeli kontratları Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 2.14 dolar ya da yüzde 3.1 yükselerek Londra saati ile 05:41’de varil başına 70.74 dolara çıktı. Kontrat Cuma günü yüzde 3.6 yükselmişti. Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında yüzde 2 yükselerek varil başına 64.29 dolara ulaştı.

Sıradaki Haberi Oku  Petrol ABDnin İranlı bir generali öldürmesi ile "sert" yükseldi

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.