Gündem

EHLİYET SINAV SORULARI İLE EHLİYET SINAVINA HAZIR OLUN

Ehliyet sınav soruları için doğru bir şekilde çalışmak, sınavdaki başarıyı büyük ölçüde etkiler. E-sınav ve fiziki ortamda girilen sınav gibi farklı seçeneklere sahip olan ehliyet sınavlarında başarılı olmak için
2021 ehliyet sınav soruları hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Bu kapsamda yapılabilecek en iyi şey, geçmiş yıllardaki soruların çözümü olacaktır. Ehliyet sınavlarında çıkan sorular her sene benzerlik gösterir. Trafik levha uyarıları gibi konular değişmedikçe soruların da ana yanıtı değişmez. Bu nedenle önceki yıllarda çıkmış soruları incelemek, kursiyerler için faydalı olacaktır.

Ehliyet Sınavından Başarılı Olmak

Ehliyet sınavında başarılı bir sonuç almak için 50 sorudan 35’ine doğru yanıt vermek gereklidir. Her soru 2 puan olarak değerlendirilir. Sınavda sorulan kategoriler farklı olsa da soruların her birinin katsayısı aynıdır. Bu da demek oluyor ki motor bölümünden yanıtlanan bir soru ile ilk yardım bölümünden yayınlanan bir soru sürücü adayına aynı puanı getirecektir. Bu nedenle sürücü adaylarının ehliyet sınav soruları için tüm konulara aynı hassasiyetle yaklaşması gerekir. Sınavda başarılı olmak için online test kitapçıkları çözülebilir veya konu anlatım dersleri tekrar edilebilir. Kişinin çalışma stiline bağlı olarak soruların doğru yanıtlarını işaretleyip direkt olarak cevapları ezberlemesi de mümkündür. Bu sayede 2021 ehliyet sınav soruları için en doğru karar alınabilir.

Sürücü Kursunun Verdiği Kitapçık Dikkate Alınmalı

Sıradaki Haberi Oku  Youtube İzlenme Hizmeti

Ehliyet sınav soruları ile ilgili sürücü kurslarının verdiği kitapçıklar dikkate alınmalıdır. Bu kitapçıklarda anlatılan konuların gerçek sınavda çıkma olasılığı yüksektir. Sürücü kurslarının web sitelerinden 2021 ehliyet sınav soruları için çıkması muhtemel olan sorular da derlenebilir. En iyi etkiyi almak için yapılabilecek en iyi şey, sürücü adaylarının sınava sistemli bir şekilde hazırlanmasıdır. Yazılı sınavdan başarılı bir sonuç alanlar direksiyon sınavına girmeye hak kazanır. Direksiyon sınavından da 70 ve üzeri geçer not alanlar ehliyet sahibi olabilir. Trafik kuralları ve motor bilgileri aynı olduğu için motosiklet ehliyeti almak isteyenler ile otomobil ehliyeti almak isteyenler aynı yazılı sınava girer. Bu nedenle her iki kategorideki sürücü adayları da aynı konulara çalışabilir.

Sıradaki Haberi Oku  Searching for a Lady at this point?

Ehliyet Sınavının Konu Dağılımı

Ehliyet sınavlarında 50 soru sorulur. Bu soruların dağılımı ise trafik adabı, araç tekniği, trafik ve çevre, ilk yardım şeklindedir. Trafik adabı dersinden 6 soru, araç tekniği dersinden 9 soru, trafik ve çevre dersinden 23 soru ve ilk yardım dersinden 12 soru sorulur. Soruların tamamına doğru yanıt verenler 100 tam puan alır. Yazılı sınavdan geçer not alabilmek içinse minimum 35 soruya doğru yanıt vermek gerekir. Sürücü adaylarının ehliyetlerini alarak trafiğe güvenle çıkmaları için bilmeleri gereken asgari bilgiler konusunda yeterliliğin ölçüldüğü ehliyet sınavına girmek ve B tipi ehliyet almak isteyen kişinin yaş sınırı 18’dir.