1 sene önce
1 sene önce

İngiliz Vatandaşlığı

İngiliz vatandaşlığı almak isteyen kişilerin ilk olarak denedikleri yolların başında Ankara Anlaşması’ndan doğan haklar geliyor. 1963 senesinde imzalanan bu anlaşma kapsamında Türk girişimcilerin belirli bir eğitim ve maddi seviyeye sahip olması durumunda İngiltere’de işletme sahibi olma imkanının olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır. 

Şartlar Nelerdir? 

İngiliz vatandaşlığı ücreti incelenirken kişilerin açacakları işletmenin maddi adımlarını karşılayabilecek ve belirli bir seviyeye kadar da işletmenin kendi kendini çevirmesini sağlayacak maddi birikime sahip olunması gerekir. Bir işletme açarken bunun devamlılığını sağlayacak eğitim seviyesi de göz önünde bulundurulması gereken hususlardandır. 

Kaç Senelik Oturum İzni Verilir? 

İngiliz çifte vatandaşlık hakkı kazanmak isteyen kişilerin Ankara Anlaşması’ndan doğan haklar üzerinden;

  • İlk olarak 1 senelik oturum izni verilir. 
  • Sonraki aşamada 3 senelik izin sunulur. 
  • 1+3+1 senelik sürecin akabinde süresiz oturum hakkı elde edilir. 
Sıradaki Haberi Oku  Şampiyonlar Ligi Son 16 Turu Eşleşmeleri Belli Oldu

Bu şekilde sorunsuz bir biçimde süresiz oturum hakkını elde etme ve dönemsel vize başvurularından kurtulma imkanı elde edilecektir. 

Tier Prosedürleri ile Fark Nedir? 

İngiliz vatandaşlığı ile Tier 2 prosedürleri karıştırılmamalıdır. Lisans ya da yüksek lisans sahibi olan kişilerin İngiltere’de nitelikli şirketlerde çalışmasına izin verilen vize Tier 2 olarak belirtilir. Bu durum ile kalıcı oturum izni arasında büyük farklılıklar vardır. Her iki sistemde de belgelerin sunulması ve başcuru aşamasının tamamlanmasında profesyonel destek almak daha verimli olur. 

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.