1 sene önce
1 sene önce

Uygun Cami Halısı Nasıl Olmalıdır?

Camiler farz ibadetlerinin eda edildiği, mevlût okunması ve cenaze merasimleri için toplanma alanlarıdır.

Camiler gün içinde ve özellikle Cuma günleri çok fazla kişinin uğrak yeri olduğundan, temizliğinin sağlanması önemli olmaktadır. Halıların kolay temizlenebilmesi özelliğinin olması önemli olmakla birlikte, diğer önemli bir özellik de yalıtım sağlayabilmesidir. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra cami halıları, camilerimizin dekorasyonunda en önemli unsurlardır; renk, desen ve modellerinin caminin tavan, iç duvar ve kubbede hâkim olan renklerle uyumlu olması namazının edası için gelen kişi için rahatlatıcı etki oluşturur.

Cami Ve Mescit Halılarında Renkler, Desenler

Cami halısı ve mescit halısı seçiminde aydınlık ve ferahlık etkisi yaratacak olan renk ve desenlerin seçilmesi önemlidir. Açık renkli halılar, özellikle küçük iç alanına sahip olan mescit ve camilerde, alanın basık görünmemesini sağlarlar. Buna rağmen, çok kişinin uğrak yeri olan camilerde, açık renk halı kiri göstereceği endişesiyle tercih sebebi olmaz. Camilerin sıklıkla tercih ettiği modeller, saflı cami halılarıdır. Bunun nedeni de, namaz kılarken halı üzerinde yer alan desenlerin saf çizgisini belirlemesi ve kişilerin mesafeli durmasını sağlamasıdır.

Sıradaki Haberi Oku  Sohbet

Halı Fiyatları

Cami halısı fiyatları halının kalınlığı, metrekaredeki ilmik sayısı, kullanım ömrüne bağlı olarak değişmektedir. Düz renk desen olmayan cami halıları hızla dokunduğundan fiyatları saflı ve göbekli cami halılarına göre daha uygundur.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.