1 sene önce
1 sene önce

Albayrak: 2019un son çeyreğinde % 5 büyümeye dönüş sinyallerini vermeye başladık

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Tekirdağ’da iş insanlarıyla bir araya geldi

Sanayiciyi, ihracatçısını küresel rekabette avantajlı hale getirecek adımları atmaya başladıklarını anlatan Albayrak, “İhracat, üretim noktasında bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çok daha yoğun bir şekilde bu süreçleri destekleyeceğiz. Bu yıl kırılan rekorları, yarın açıklanacak, 2019 tüm zamanların ihracatta rekor yılı olacak. İnşallah 180 milyar dolarlık hedefi herhalde geçeceğiz.” diye konuştu.

Bu çerçevede baktıklarında her geçen yıl bu hedefleri daha da ileri taşıyacaklarının altını çizen Albayrak, şöyle devam etti:

“İhracatçımızı, üreticimizi daha da destekleyip sevindirerek özellikle bu adımları atacağız. Malumunuz ihracatçımızın uzun zamandır beklediği bir düzenleme vardı. Özelliklebedellerinin Türkiye’ye getirilmesi Türk parasının kıymetini koruma hakkındaki 32 sayılı kararına ilişkin tebliğ noktasında bazı talepleri vardı. Çok yakın dönemde bununla ilgili değişiklik yaptık. Bu değişiklikleönceki uygulamalarda ihracatçılarımız,içine getirme durumunda olduğu bedellerin en az yüzde 80’ini Türk lirasına çevirme durumunda kalıyordu. Bize çok yoğun talepleri vardı. ‘Getiriyoruz Döviz bozduruyoruz,döviz alıyoruz.’ Bankalar bu durumdankazanıyor. Bu düzenlemeyle bu zorunluluğu ortadan kaldıralım. Malumunuz bir kaç gün önce bu düzenlemeylebundan sonra bu zorunluluk ortadan kalktı. Bunun yanında Türk Lirası olarak yapılacağı beyan edilen ihracatların bedellerini özellikle döviz olarak yurda getirebilmesinin alt yapısıyla ilgili birçok düzenlemeler, süre uzatımları, farklı ülkelerle yaşanabilecek problemlerle alakalı da düzenlemeler yaptık. İhracat hesaplarının süreleri, vergi indirimlerinde özellikle küçük veri ölçekli KOBİ’lerimizle alakalı, KOBİ ihracatçılarımızla alakalı karışıklıkların rahatlatılacağı düzenlemeler.”

Sıradaki Haberi Oku  Antalyada fırıncılardan maske fiyatı isyanı

– “Türkiye yüzde 5 büyüyecek bir ülke”

Bakan Albayrak, ihracatçıların birçok açıdan karşılaştıkları bürokrasiyi azaltıcı adımları attıklarını dile getirdi.

2020 yılının bu anlamda ihracatçılar açısından çok daha etkili ve güzel bir yıl olacağına işaret eden Albayrak, şunları kaydetti:

“Bu kapsamdagenelgeyi tüm bu noktadaki gereken ekstra adımları da en kısa zamanda yayınlamaya ve adımları atmaya devam edeceğiz. İhracatçımız, üreticimiz açısında özellikle sanayicimiz açısından önümüzdeki 2020 yılıylaçok dahaettiğimiz büyümeyi ve sıçramayı yaşayacağımız yüzde 5 baz büyüme… Her yerde bunu diyorum, yüzde 5 büyüme. Türkiye ekonomisi büyümenin nüfus ve üretimden kaynaklı büyümenin 2unsuru ülkemizde var. Hem nüfus artış hızı itibarıyla hem üretime dayalı sanayiye dayalı ihracata dayalı büyüme ihtimaliyle Türkiye yüzde 5 büyüyecek bir ülke.”

Sıradaki Haberi Oku  Hong Kong’un "İkonik HSBC Aslanları" protestocuların hedefinde

Albayrak, Türkiye’nin6 yıldır birçok süreç yaşadığına işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“2013 Gezi’den beri Türkiye olarak fiili resmi savaştayız. Gezi, 17-25, 15 Temmuz darbesi, Suriye, İran, Irak, yaşanan süreçler, terör saldırıları, küresel süreçler, kur atakları, tüm bu yaşananlar içerisinde bir de5 yılda 8 seçimin yaşandığı bir ülkede… Çok yoğun bir seçim enflasyonundan geçtiği, her seçimin belirsizlik, kararsızlık, ötelenen yatırımlar ve bunların yanında içeriden ve dışarıdan maruz kalınan bu süreçlerden tekrardan artık doğal büyüme patikası dediğimiz artık yüzde 5’e büyüme trendine gireceği süreci başlatıyoruz. 2020’yi bulmadan 2019’unçeyreğinde yüzde 5’e dönüş sinyallerini güçlü bir şekilde vermeye başladık. Gelecek 3 yıl için açıkladığımız yeniprogramında öngördüğümüz yüzde 5’lik büyüme hedefi doğrultusunda attığımız bütün bu adımlarla hedefe doğru güçlü bir şekilde ilerlemeye devam edeceğiz. 2020-2022 dönemindeki tüm bu potansiyel büyüme, ekonomik gelişme, istihdam noktasında adımlarımız adım adım daha da güçlenerek artarak devam edecek.”

Sıradaki Haberi Oku  Koronavirüs Yunan ordusuna sıçradı

AA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.