9 ay önce
9 ay önce

Aloe Vera Bakım Süreci Nasıl Olmalıdır?

Aloe vera, evlerde tercih edilen bitkiler arasında en sıklıkla yer alanların başında yer alsa da kozmetik ve sağlık alanında da fazlasıyla rağbet görmektedir. Aloe vera bitkisinden faydalanmak isteyenlerin en doğal yolu tercih etmeleri sonrasında da evlerinde basit bir yöntemle yetiştirebilmeleri de söz konusu olabilmektedir. Bu konuda titiz bir sürece girmeleri ve belirli bir program dahilinde de hareket etmeleri durumu izlenmelidir. Her an aloe veranın faydaları doğrultusunda hamle yapmak adına da bu hareketler herkesin bu süs bitkisine dayalı yetiştirme biçimine de bağlı olarak gelişme göstermektedir. Düzenli olarak bakımının yapılması gereken bu bitkiyi yetiştirmek son derecede basit olarak ifade edilebilmektedir. Peki, Aloe vera bitkisi nasıl büyütülür?

Sıradaki Haberi Oku  Aradığınız Tüm Hobi Malzemeleri Burada

Evde Aloe Vera Yetiştirme

Aloe vera yetiştirmek isteyenlerin ilk aşamada toprak seçiminde dikkatli olmaları gerekmektedir. Organik malzeme açısından zengin olan ve humuslu bir yapıyı içerisinde barındıran toprak türüyle işe koyulmak gerekmektedir. Aloe vera hızlı büyütme süreci içerisinde bu şekilde başlangıç yapmak etkili olmaktadır. Bu tip topraklar da yapı marketlerden rahatlıkla temin edilebilir.

Aloe vera yetiştirilecek olan alanların güneş ışığını günün çoğu zamanında alması da dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesidir. Aydınlık ortamlarda hızlıca büyüyecek olan bu bitkinin yapraklarının da gün ışığına doğru çevrilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu bitkinin pek fazla soğuk havalara karşı dirençli olmamasından ötürü de bulunduğu ortamın sıcaklığının da en iyi şekilde ayarlanması gerekmektedir. Aynı zamanda da rüzgar akımlarına karşı kalmaması konusunda da yerinin seçiminin titizlikle gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Sıradaki Haberi Oku  Esad rejimi askerleri mezardan kafatası çıkardı

Aloe vera bitkisi, fazla suya gerek duymayan türler arasında yer almaktadır. Bundan ötürü bu bitki türlerinin her gün sulanması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Sulanma konusunda dikkat edilmesi gereken temel detay ise saksı yüzeyinde bulunan toprağın tamamen kurumuş olması biçiminde ifade edilmektedir. Toprağın sulanması konusunda da günün aynı saatlerinin tercih edilmesi de gerekmektedir. Aloe vera hızlı büyütme işlemleri esnasında sadece toprağın sulanması gerektiği, aksi halde yaprakların hassas yapısından ötürü rahatlıkla zarar görebileceğinden ötürü de titiz bir davranış sergilemek gerekmektedir.

Aloe Vera Saksı Seçimi

Aloe vera yetiştirme süreci esnasında saksı seçimi de bu bitkinin hızlı bir biçimde büyümesi açısından son derecede önemlidir. Aloe vera hızlı büyütme esnasında tercih edilmesi gereken saksıların drenaj yapısında, delikleri bulunan ve tablalı bir halde tercih edilmesi önemli bir detaydır. Aloe vera bitkisinin fazla suya gerek duymamasından ötürü fazla su alt kısımda yer alan tablaya dökülecek ve sık sık değiştirilmesi de gerekebilecektir.

Sıradaki Haberi Oku  Kocaelide 12 yıl hapis cezası bulunan şahıs yakalandı

Aloe vera saksılarının topraklarının da çok sık aralıklarla değiştirilmesi gerekmemektedir. Yılda bir kez değiştirilmesi sonrasında da arzu edilen verim elde edilebilecektir. Saksı toprağının değiştirilmesi konusunda bahar mevsimi de en uygun zaman dilimi de görülebilecektir.

Bitkinin saksı değiştirilmesi süreci esnasında bir numara büyük saksı tercihleri yapılması da son derecede önemlidir. Aloe vera hızlı büyütme sürecinde bu durum da önemli bir yer tutmakla beraber; bitkinin köklerinin herhangi bir zarar görmeyecek biçimde yerleştirilmesi gerektiği de ifade edilen durumlar arasında yer alan bir detaydır.

Kaynak: https://kozmetrik.com/

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.