1 sene önce
1 sene önce

Çavuşoğlu: Gerginliğin azaltılması için diğer ülkelerle çaba sarf etmeye devam edeceğiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin bölgenin barış ve istikrarı içinbir risk oluşturduğunu belirterek, “Bu sorunun çözülmesi ya da gerginliğin azaltılması için önümüzdeki günlerdediğer ülkelerleçaba sarf etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 2019 yılına ilişkin dışdeğerlendirme toplantısı düzenledi.

Küresel açıdan kapsamlı değişim ve dönüşümlerin yaşandığı bir yılın geride kaldığına dikkati çeken Çavuşoğlu, 2019’un jeopolitik rekabetin en üst noktaya çıktığı ve özellikle büyük güçler arasında güç mücadelesinin had safhaya ulaştığı bir yıl olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, geçen yılın değerlendirmesini yapmadan önce, bu yılın ilk gelişmelerine ilişkin de “Kasım Süleymani’nin Irak’ta öldürülmesi bölgemizin barış ve istikrarınabir risk oluşturdu, tehdit oluşturdu. ABD-İran gerginliğinin diplomasi yoluyla azaltılması için yoğun çaba sarf ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Ankarada kaçak maske üretimi yapan iş yeri mühürlendi

İlgili tüm taraflarla yakın temas içinde olduklarını belirten Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile telefonda görüştüğünü, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile Almanya Başbakanı Angela Merkel gibi diğer liderlerle degünlerde görüşeceğini bildirdi.

Çavuşoğlu, kendisinin de İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile telefon görüşmeleri yaptığını aktardı.

Sıradaki Haberi Oku  Umreden dönenlerin karantinada 12nci günü

Türkiye’nin barış için atılacak tüm adımlarda herliderlik rolü üstlendiğinin altını çizen Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Bu sorunun çözülmesi ya da gerginliğin azaltılması için önümüzdeki günlerdediğer ülkelerleçaba sarf etmeye devam edeceğiz. Bildiğiniz gibi çarşamba günü de (Rusya Devlet Başkanı) Putin İstanbul’a geliyor. Putin ile bu konuları Sayın Cumhurbaşkanımız bizzat ele alacak. Özellikle burada hepimizin ortak endişesi Irak’ın diğer ülkeler için, üçüncü ülkeler için bir çatışma alanına dönüşmemesi. Bu Irak için ve bölgemiz için çokbir risktir. Irak’la da temaslarımız devam ediyor. Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’in de aynı endişeler içinde telefon görüşmesinde gördük. Dolayısıyla bu şiddet sarmalının azaltılması için biraz önce de söylediğim gibi biz üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz.”

Sıradaki Haberi Oku  En çok konuşulan diziler belli oldu

 

 

sürecek…

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.