Genel

Fed toplantı tutanakları: Önemli değişiklik olmadıkça faizler uygun kalmaya devam edecek

Fed’in 10 – 11 Aralık’taki toplantısına dair tutanaklar yayımlandı. Tutanaklarda görünümde önemli bir değişiklik olmadıkçaoranlarınınkalmaya devam edeceği belirtildi.

Çoğu üye aşağı yönlü risklerin arttığını ancakaylarda bazı risklerin ise yumuşadığını bildirdi. Ticaret geriliminin veBrexit riskinin azaldığına dikkat çekildi. Repo ihalelerinin en azından Nisan’daki vergi dönemi boyunca gerekebileceği vurgulandı. 

Bazı Fed yetkilileri faizleri düşük seviyelerde tutmanın risk oluşturduğuna dair endişelerini dile getirdi, finans sektöründe dengesizliklere yol açabileceğiedildi. 

Tutanaklarda ayrıca dünya ekonomisindeki ve küresel enflasyondaki zayıflığın Fed’in yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşması için zorluk oluşturduğu belirtildi. 

Fed Aralık ayı toplantısında seriindirimlerinevermiş ve faizleri değiştirmeyerek % 1.50 – % 1.75 aralığında bırakmıştı. Açıklamada “Komite şu ankipolitika duruşunun ekonomik aktiviteyi, güçlü istihdam piyasasını desteklemek içinolduğu görüşünde” ifadelerine yer verilmişti.

Sıradaki Haberi Oku  Almeda Abazinin Efehan paylaşımına yorum yağdı

FED, FAİZ DEĞİŞTİRMEDİ