2 sene önce
2 sene önce

İpf Hastalığına Dair Bilinmesi Gerekenler

Nobel ilaç firması olarak ipf hastalığı hakkında kişileri bilinçlendirmek için açtıkları web sayfalarında hastalığa dair kişilerin bilmeleri gereken bilgileri paylaşıyorlar. Yaptıkları paylaşımlar sayesinde kişiler bu hastalığın neden olduğunu, nasıl tedavi edildiğini ve kimlerde görüldüğünü öğrenebiliyorlar.

İpf Hastalığı Nedir?

Tam açılımı idiyopatik pulmoner fibrozis olan akciğer hastalığı hakkında doğru bilgiler veriyorlar. Neden ortaya çıktığı tam olarak bilinmeyen hastalık hakkında verdikleri bilgilerle hastalığa karşı kişileri bilinçlendirmeye çalışıyorlar. Sayfaları takip eden kişilere bu hastalığın erkeklerde sık görüldüğünü bildiriyorlar. Ayrıca bu hastalığın en büyük belirtisinin nefes darlığı ve kuru öksürük olduğunu anlatıyorlar.

İpf Hastalığı Tedavisi

Akciğerde meydana gelen ipf hastalığının neden yaşandığı tam olarak bilinmediği için tedavisinin tam olarak mümkün olmadığını anlatıyorlar. İlerleyen hastalık durumunda kişilerin destek olmadan hareket edebilmesi zor olduğu için hasta yakınlarının dayanıklı olmaları gerektiğinin de bilgisini veriyorlar. Ancak uzman doktorlar tarafından verilen ilaçlar ve oksijen maskeleri ile kişilerin hastalığının ilerlemesinin yavaşladığının ve yaşam kalitelerinin arttığının bilgisini veriyorlar. Bunlar dışında oksijen seviyesinin iyice azaldığı gözlenen hastaların evden çıkmalarının zor olduğunu ve onlar için evde bir alan hazırlanmasını öneriyorlar. Hastalık birçok akciğer hastalığı ile benzerlik gösterdiği için tanı koyulmasının zor olduğunu yapılan ayrıntılı testler sonucunda hastalığın anlaşıldığını anlatıyorlar. bunun içinde nefes darlığı rahatsızlığı yaşayanların zaman geçirmemden göğüs hastalıkları doktoruna başvurmaları gerektiğini öneriyorlar.

Sıradaki Haberi Oku  Trump koronavirüs yüzünden paniğe kapıldı
En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.