1 sene önce
1 sene önce

Otomotiv sektörü 2019 yılında en yüksek ikinci ihracat performansına ulaştı

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü otomotiv, 2019 yılıperformansında bir önceki seneye göre yüzde 3 düşüş yaşamasına rağmen üst üste 14’üncüihracat şampiyonu oldu.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliğinden (OİB) yapılan açıklamaya göre, OİB verilerine göre, otomotiv endüstrisinin 2019 yılının tamamında ihracatı 30,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Sektör, geçenhem bugüne kadarki en yüksek ikincirakamına hem de aylık bazda 2,55 milyar dolar dış satım ortalamasına ulaştı.

Endüstrinin geçen yılınayındaki ihracatı ise yüzde 2,9 arttı. Türkiye ihracatındailk sırada yersektörün aralık ayı ihracatı 2,5 milyar dolar olurken,ihracattaki payı da yüzde 16,5 olarak kayıtlara geçti.

Açıklamada ifadelerine yer verilen OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Küresel ticarette yaşanan yavaşlamaya rağmenperformansımızın dengeli devam etmesi sevindirici. 2020 yılında büyüme hedefine ulaşma doğrultusunda OİB olarakodaklı çalışmalarımızla öncü olmayı sürdüreceğiz. Özellikle yerli otomotivin Bursa’da üretilecek olması motivasyonumuzu daha da artıracak.” ifadesini kullandı.

Çelik, geçen yıl otobüs-minibüs-midibüs ihracatında çift haneli artışlar olduğunu, diğerürün gruplarında ise düşüş görüldüğünü belirtti.

Almanya’nın 4,4 milyar dolar ile enihracat yapılan ülke konumunu sürdürdüğünü kaydeden Çelik, “Avrupa Birliği (AB) ülkeleri de 23,4 milyar dolarve yüzde 77ile Türkiye ihracatı için önemini devam ettirdi.” bilgisini paylaştı.

Sıradaki Haberi Oku  Can Ataklının başörtülü öğretmen isyanı

Çelik, geçen yılınayında ise binekihracatının yüzde 13 artmasına dikkati çekerek bu kategoride aralarında Fransa, İtalya, Almanya ve Mısır’ın da olduğu ülkelere dış satımda yüzde 83’e varan artışlar görüldüğünü kaydetti.

Binekihracatı yılınayında yüzde 13 arttı

Ürün grupları bazında 2019 yılının tamamında binek otomobiller ihracatı bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 4,5 azalışla 11 milyar 878 milyon dolar oldu. Tedarik endüstrisi ihracatı yüzde 2, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 8 gerilerken, otobüs-minibüs-midibüs ihracatında ise yüzde 13 artışa imza atıldı.

Geçen yılınayı olan aralıkta binekihracatı yüzde 13 artarak 1 milyar 125 milyon dolara ulaşırken, endüstri ihracatındaki payı da yüzde 44 olarak gerçekleşti. Tedarik endüstrisi ihracatı yüzde 2 yükselişle 799 milyon dolara çıktı. Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar dış satımı yüzde 0,4 azalarak 400 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüs dış satımı yüzde 15 azalarak 164 milyon dolar olurken, diğer ürün grupları arasında yerçekiciler ihracatı da yüzde 63 azaldı.

Tedarik endüstrisinde endış satım yapılan ülke olan Almanya’ya aralık ayında yüzde 8 ve önemli pazarlardan Fransa’ya yüzde 7 azalma görülürken, Romanya’ya yüzde 43, Slovenya’ya yüzde 136, Rusya’ya yüzde 8artışı kaydedildi.

Sıradaki Haberi Oku  Toyota ve BMW, korona nedeniyle üretime ara veriyor

Aralıkta binek otomobillerde en büyük pazar olan Fransa’yayüzde 19, İtalya’ya yüzde 61, Almanya’ya yüzde 57, İsrail’e yüzde 17, Slovenya’ya yüzde 34, Mısır’a yüzde 83 arttı, Birleşik Krallık’a yüzde 21, Polonya’ya yüzde 33, ABD’ye yüzde 35düşüşü yaşandı.

Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda enihracat yapılan ülke olan Birleşik Krallık’a aralıkta dış satım yüzde 50 azalırken, İtalya’ya yüzde 37, Slovenya’ya yüzde 78, Belçika’ya yüzde 51artışı yaşandı. Yine geçen ay otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda Fransa’ya yüzde 50artışına imza atılırken, Almanya’ya yüzde 19, İtalya’ya yüzde 40, Romanya’ya yüzde 67 düşüşler olduğu kayıtlara geçti.

Almanyaen büyük pazar oldu

Geçen yılın otomotiv ihracatında Almanya, 4 milyar 373 milyon dolar ileenihracat yapılan ülke oldu. Geçen yıl Almanya’yayüzde 8, İtalya’ya yüzde 11, Birleşik Krallık’a yüzde 16,5, Belçika’ya yüzde 20 gerilerken, Slovenya’ya yüzde 12, Hollanda’ya yüzde 28 arttı.

Yine geçenaralıkta Almanya, aylık bazda enihracat yapılan ülke konumunu da sürdürdü. Almanya’yayüzde 0,4 azalarak 337 milyon dolar oldu. Aralıkta Fransa, yüzde 7 artış ve 294 milyon dolarlıkrakamıyla ikinci büyük pazar oldu. İtalya’ya dış satım da yüzde 36 yükselerek 253 milyon dolara çıktı. Geçen ay Birleşik Krallık’a yüzde 28, ABD’ye yüzde 30düşüşü görülürken, Belçika’ya yüzde 13,5, Slovenya’ya yüzde 66, İsrail’e yüzde 21, Mısır’a yüzde 59 yükselişler kaydedildi.

Sıradaki Haberi Oku  Fatih Terimin koronavirüs testi pozitif çıktı

Birleşik Krallık’a yönelikdüşüşünde eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar dış satımının yüzde 50, binek otomobiller ihracatının yüzde 21, ABD’ye olan düşüşte ise eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar dış satımının yüzde 100, binek otomobiller ihracatının yüzde 35 düşmesi etkili oldu. Yine İtalya’ya yönelik artışta binek otomobiller ihracatının yüzde 61, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatının yüzde 37 artmasıyaptı.

AB’yegeçen ay yüzde 3,5 arttı 

Ülke grubu bazında AB ülkeleri, geçen senenin tamamında yüzde 76,6ve 23 milyar 434 milyon dolarile otomotiv ihracatındaen büyük pazar olarak dikkati çekti.

Aralık ayında ise AB ülkeleri yüzde 74,3ve 1 milyar 890 milyon dolar ileihracatta ilk sırada yer aldı. AB ülkelerineyüzde 3,5 arttı. Aralıkta Afrika ülkelerine yüzde 12, diğer Avrupa ülkelerine yüzde 50, Orta Doğu ülkeleri ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülke grubuna yüzde 18artışı yaşandı.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.