Genel

Sağanak ve fırtına birçok ilde tarım arazilerini vurdu

Son 1 hafta içinde yurdun farklı bölgelerinde yaşanan sağanak yağışlar ve fırtına hayatıetkilerken tarım arazilerinde de zararlara yol açtı. 

Antalya’nın Serik ilçesinde dün gece şiddetli yağış sonrası derelerin taşması nedeniyle tarım alanları, seralar ve bahçeler sular altında kaldı. Oluşan hortum nedeniyle cam ve plastik seralardaoluştu.

Su taşkınlarının yaşandığı bölgeye Serik İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin yanı sıra, Serik Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ve AFAD ekipleri de yönlendirildi. 

Hortum, şiddetli yağış ve rüzgar sonrası seralarıgören üreticiler, durumu Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’ne bildirdi. İhbar sonrası bölgeye inceleme için ekipler yönlendirildi.

Şiddetli yağış Kumluca ilçesinde de etkili oldu.

MERSİN’DE TARIM İŞÇİLERİ ÇADIRLARDAN TAHLİYE EDİLDİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğünce “kırmızı kod” uyarısının yapıldığı Mersin’de, sağanak ve fırtına dolayısıyla bazı mahallelerde çadırda kalan tarım işçileri tahliye edildi.

Alınan bilgiye göre, Tarsus Kaymakamlığınca ilçede etkili olması beklenen sağanak ve fırtına nedeniyle herhangi bir can kaybı yaşanmaması için çadırda yaşayan tarım işçilerinin tahliye edilmesi kararı alındı.

Karar kapsamında Yeniçay, Akarsu, Çağbaşı, Yaramış, Çatalca, Yeşiltepe, Egemen, Aliefendioğlu, Atalar, Çiçekli, Alifakı, Kelahmet ve Kulak mahallelerinde çadırda yaşayan tarım işçilerinin, ilçedeki taziye evi ve spor salonlarındaedileceği belirtildi.

Sıradaki Haberi Oku  Ekrem İmamoğlu: 65 yaş kartı iptal edilmeyecek

Tarsus Kaymakamlığınca alınan kararın ardından Büyükşehir Belediyesi, Tarsus Belediyesi ve Tarsus İlçeKomutanlığı ekipleri harekete geçti.

Bazı işçilerin ise çadırlarını söküp traktörlerle kendi imkanlarıyla bölgeden ayrıldığı gözlendi.

Tahliye edilen işçilerin, ilçedeki taziye evi ve spor salonlarındaedileceği öğrenildi.

Geçtiğimiz günlerde de Mersin’in Erdemli İlçesinde etkili olansağanak, tarım arazilerinin yanı sıra seraları da sel suları altında bırakmıştıtı. Binlerce dönüm muz serası ile narenciye bahçeleriningördüğü sağanak yağmurda bazı bölgeler göle döndü. İlçede yaklaşık 15 bin dönüm ekilizarar gördü.

MUĞLA’DA TARIM ARAZİLERİ SULAR ALTINDA KALDI

Muğla’nın Marmaris ilçesinde etkili olansağanak nedeniyle bazı yerlerde tarım arazilerialtında kaldı.

AMİK OVASI’NDAKİ TARIM ARAZİLERİNİ SU BASTI

Öte yandan, Hatay’da Amik Ovası’nda, yaklaşık iki haftadır aralıklarla süren sağanakların ardından oluşan taşkınlar nedeniyle bazı tarım arazileri sular altında kaldı.

Kentte yaklaşık iki haftadır aralıklarla devam sağanağın ardından, Antakya ilçesinde Amik Ovası’ndan geçen sulama kanalının bazı bölümlerinde taşkınlar meydana geldi.

Bazı tarım arazilerinin sular altında kaldığı Aşağıoba Mahallesi’nde çok sayıda evin bahçesi ile ahırlarınıbastı.

Mahalle sakinlerinden Osman Sönmez, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da buğday tarlasınınaltında kaldığını söyledi.

Sıradaki Haberi Oku  Eski eşi ile baldızını öldüren caniye indirim yok

Suyun bazı evlere kadar girdiğini belirten Sönmez, yetkililerden çözüm beklediklerinietti.

Mustafa Kaplan daseviyesinin yükselmesi nedeniyle ahırlarındabaskını yaşandığını,alınmazsa hayvanlarını buradan çıkarmak zorunda kalacaklarını bildirdi.

ŞANLIURFA’DA ETKİLİ OLAN SAĞANAK EKİLİ ALANLARA ZARAR VERDİ

Son 1 haftada sağanak yağışlardan etkilenen bir diğerise Şanlıurfa oldu. Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde etkili olan sağanak, tarım arazilerineverdi.

İlçede iki gün etkili olan sağanak sonrası Yurtçiçeği, Saygın, Bitkili mahallelerinde bazı ekili arazileraltında kaldı.

Çiftçi Osman Yavuz, yağışlar nedeniyle ekili arazilerinde göletler oluştuğunu söyledi. Kendi imkanlarıyla tarlalardaki suyu tahliye etmeye çalıştıklarını belirten Yavuz, “Zararımız çok. İki gün önce başlayan yağış hayatıetkiledi. Tarlalarımız sular altında kaldı, mağduruz. Tarlalarımız, ekinlerimiz için yetkililerden yardım istiyoruz” dedi.

ADANA’DA YAĞMUR DİNDİ AMA TARLALARDAKİ SULAR ÇEKİLMEDİ

Önceki hafta Adana’da etkili olansağanak nedeniyle göle dönen 200 bin dönüm tarım arazisindeki suları tahliye etmek için Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ait iş makineleri, 10 farklı bölgede çalışma yaptı.

İlçelerde çok sayıdave iş yerinibasarken, bazı caddelerde çöküntüler meydana geldi. Sağanak, sonraki günlerde yerini hafif yağışlara bırakırken hafta sonunun ardındanbuldu. İlçelerdeki 200 bin dönüm tarım arazisi de sular altında kaldı. Toprağın yağmura doyması nedeniyle, bazı tarlalarda sular henüz çekilmedi.

Sıradaki Haberi Oku  Dünyada koronavirüs bilançosu

Arazilerde ekili buğday ve narenciye ürünleri büyükgördü. Adana Valiliği ile Tarım ve Orman Bakanlığı, çiftçilerin zararlarının giderilmesi için çalışma başlatılacağını açıkladı.

DSİ’ye ait iş makineleri de tarlalardan suların tahliye edilmesi ve drenaj kanallarını açmak için 10 farklı bölgede çalışma başlattı. Adana Valiliği’nin oluşturduğu kriz masası ekipleri de helikopterlerle çalışmaları anbean takip ediyor.

KANALLAR VE POMPA YETERSİZ KALDI

Yüreğir ilçesindeki Düzce ve Çotlu mahallelerinde yaklaşık 700 dönüm tarım arazisinde çiftçilik yapan İsmail Deniz, şiddetli yağışlarda tarlalarının sular altında kalmasına alıştıklarını ancak bu suların normalde 1-2 günde çekilirkenyağışların fazlalığı nedeniyle suların çekilmediğini kaydetti.

Su tahliye kanallarının yetersiz olduğunu,de tıkandığını kaydeden Deniz, kanalların denize döküldüğü noktada bulunan pompa sayısının da artırılması gerektiğine dikkat çekti. Tarlalardaki suyun tahliyesi için kullanılan ancakartıkları nedeniyle tıkanan kanalı açmak amacıyla kendilerinin de yoğun çaba sarf ettiklerini anlatan Deniz, “Önümüzdeki 3-4 gün daha yağmur yağacağı söyleniyor. Ne yapacağız bilmiyorum” dedi.  2020’NİN PENCERESİNDE TARIM