2 sene önce
2 sene önce

Termik santral önergesini gündeme getiren vekil konuştu: Cumhurbaşkanının vetosuna katılıyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın veto edip TBMM’ye iade ettiği termik santrallere 2.5 yıl daha çalışma izni veren düzenlemeyi Plan ve Bütçe Komisyonuna önerge ile getirip kanunlaşmasını sağlayan AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, “Önergeyi ben verdimveto konusunda Cumhurbaşkanı’na katılıyorum” şeklinde konuştu.

“CUMHURBAŞKANI’NA HABER VERMEDİK”

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre; TBMM Plan Bütçe Komisyonunda konuşan ve önerge ile getirilen düzenlemeden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın haberdar olmadığını savunan Öztürk, şunları söyledi: Teklif sahiplerinden biri benim, imzam var. Cumhurbaşkanı yetkisini kullanarak bir daha görüşülmek üzere yasayı TBMM’ye iade etti. Kanun yapma yetkisi Meclis’imizindir. Bubir zaruretten doğdu. 7 yıldır bu tedbirler alınmamış. Enerji de bir ihtiyaç. Santrallerin devamındagörülüyor,çevreye deveriyor. Cumhurbaşkanı’nın gerekçesine iştirak ediyorum. Zorunluluktan dolayı getirmiştik. Cumhurbaşkanından habersiz mi getirdik, biz her şeyi Cumhurbaşkanı’na haberdar edip önerge vermiyoruz. Bu maddenin yeniden düzenlenmesini ya da çekilmesininolduğunu düşünüyorum.

Sıradaki Haberi Oku  Türkiyeden İrana koronavirüs yardımı

ERDOĞAN NEDEN VETO ETTİĞİNİ AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere İngiltere’nin başkenti Londra’ya hareketi öncesi açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanı, “İnsanımızınhavayı solumasına fırsat vermeyen kuruluşları biz ilanihaye çalıştıramayız. Siz bu karara uymazsanız,kazanacaksınız diye halkımızın zehirlenmesine fırsat veremeyiz. Halkım diyor ki, ‘Biz burada hava kirliliğinden maalesef yaşamakta sıkıntı çekiyoruz.’ İş bitmiştir. Buradaki kararın vericisi birinci derecede halkımdır. Bir tarafta halkım bir tarafta buradakivar. Kusura bakmasınlar biz bu adımı attık. Büyük ihtimalle bu yeniden ihaleye gider. Başka bu işin çıkışı yoktur” dedi.

AK PARTİ VE MHP OYLARIYLA KABUL EDİLMİŞTİ

Söz konusu madde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda 21 Kasım 2019 tarihinde AK Parti ve MHP oylarıyla kabul edilmişti. Dijital Hizmet Vergisi, Konaklama Vergisi, Değerli Konut Vergisi gibi düzenlemeleri de içerenteklifi içerisinde yer50. madde ile kömürlü termik santrallerin çevre mevzuatınasüresinin 31 Aralık 2019’dan 30 Haziran 2022’ye kadar uzatılması öngörülmüştü.

Sıradaki Haberi Oku  İngiliz basını: Koronavirüs, hükümeti kalbinden vurdu

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.