2 sene önce
2 sene önce

Trumpın Kim Jong-una Roket Adam benzetmesine Kuzey Koreden misilleme: Bunak

ABD ile Kuzey Kore arasında, özellikle Pyongyang’ın nükleer müzakereler konusunda Washington’a yıl sonuna kadar süre tanımasıyla yükselen gerilim, karşılıklı atışmalarla yeni birkazanıyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz günlerde, “Kim Jong-un’a ‘Roket Adam’ diyorum çünküfırlatmayı seviyor” sözlerine Kuzey Kore’den çokbir açıklama geldi.

‘BİR BUNAĞIN BUNAKLIKLARI’

Kuzey Kore’nin ilk Dışişleri Bakan Yardımcısı Choe Son Hui, Trump’ın yorumlarının halkta Amerika’ya yönelik nefreteolduğunu, çünkü liderlerinden saygıdan yoksun bir şekilde söz ettiğini vurguladı. Choe, Trump’ınifadelerle Kuzey Kore’yi kasten provoke etmesi halinde ‘kendilerine özgü’bir dille karşılık vereceklerini söyledi.

Devlet medyası tarafından yayımlanan açıklamasında Choe, “Bu çatışma atmosferini körükleyecek herhangi birya da ifadenin birdaha kullanılması halinde bu bir bunağın bunaklıklarının depreşmesi olarak teşhis edilmeli” dedi. Kuzey Kore Genelkurmay Başkanı Pak Jong Chon da Çarşamba günü yaptığı açıklamada Kim Jong-un’un da Trump’ın açıklamalarından memnun olmadığını belirtmişti. Pak ayrıca Kuzey Kore’ye karşı güç kullanılması halinde bunun ABD için ‘korkunç’ sonuçlar doğuracağını söylemişti.

Sıradaki Haberi Oku  TOKİ ve Emlak Konutta taksitlere 2 ay erteleme

NOEL HEDİYESİ ÇIKIŞI

ABD ve Kuzey Kore arasındaki nükleer müzakereler, şubattan bu yana aksayarak devam ediyor. Enekim ayında İsveç’te çalışma düzeyindeki toplantıda bir araya gelen taraflardan Kuzey Kore, ABD’yi ‘eski tutum ve tavırlarını devam ettirmekle’ suçlamış ve görüşmeler kesilmişti. Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un, ABD’ye nükleer anlaşma konusunda ortaklaşa kabul edilebilecek şartları önermesi için yıl sonuna kadar süre tanıdıklarını, ABD’nin yaptırımlar ve baskı konusunda ısrarcı olması halinde ‘yeni bir yol’ arayışına gireceğini açıklamıştı. Son olarak müzakereleri kurtarmak için ABD’ye ‘zaman azalıyor’ uyarısında bulunan Kuzey Kore, “Bizden nasıl bir yılbaşı hediyesi alacakları tamamen kendi kararlarına bağlı” mesajını vermişti.

Haber Videosu

: Trump’ın Kim Jong-un’a ‘Roket Adam’ benzetmesine Kuzey Kore’den misilleme: Bunak

Sıradaki Haberi Oku  Motorin, benzin ve LPG fiyatına zam
En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.