2 sene önce
2 sene önce

Yetkisiz çakar kullanımını yasaklayan düzenleme kapsamında 928 araç sürücüsüne cezai işlem uygulandı

Emniyet Genel Müdürlüğü, ‘yetkisiz çakar’ kullanımını yasaklayan düzenlemenin hayata geçtiği 1 Kasım’dan bugüne kadar 928 araç sürücüsüne cezai işlem uygulandığını açıkladı.

“928 SÜRÜCÜYE CEZA”

Açıklamada, hakkında koruma kararı verilmiş kişilerin kullanımındaki araçların ve kolluk birimlerine ait sivil araçların, Karayolları Trafik Kanunu’nun 71’nci maddesi kapsamında sadece aracın tepe bölgesinde sabit veya sökülüp takılabilir ışıklı uyarı sistemi kullanabileceği belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Busürekli bir geçiş üstünlüğü sağlamamakta olup, sadecehallerde kullanılabilecek bir haktır. Bu konunun detayları İçişleri Bakanlığınca yayınlanan usul ve esaslarda belirtilmiştir.1 Kasım 2019 tarihinden itibaren uygulamaya giren bu usul ve esaslar doğrultusunda; uygulama öncesinde yaklaşık 12 bin araçta bulunan ışıklı uyarı işaretleri, İçişleri Bakanlığınca yayınlanan usul ve esaslar kapsamında 2 bin 600 seviyesine indirilmiştir. Ayrıca, kararlı bir şekilde yürütülen bilgilendirme faaliyetleri ve devamında yürütülmekte olan etkili, sürekli ve yoğun trafik denetimleri sonucunda sesli ve ışıklı uyarı işaretlerinin yetkisiz ve usulsüz kullanımıyla ilgili olarak 1 Kasım 2019’dan bugüne kadar 54 ilimizde 928 araç sahibine ve sürücüsüne cezai işlem uygulanarak, araçlarınhale getirilmesi sağlanmıştır. İstanbul’da 397, Ankara’da 189 cezai işlem yapılmıştır.”

Sıradaki Haberi Oku  İsrailde koronavirüs vaka sayısı 500ü geçti

“‘HİÇ KİMSEYE MÜSAMAHA GÖSTERİLMEMEKTEDİR’

Vatandaşlar için olumsuzluklaraolan ihlallerle ilgili mücadelenin, kararlılıkla vevermeden devam edeceği vurgulanan açıklama şöyle devam etti:

“Kamuoyundagünlerde ismi geçen kişinin aracında çakar tabir edilen ışıklı uyarı sistemlerini kullandığına dair haberlerin yer alması üzerine yapılan araştırmada; söz konusu kişinin, İçişleri Bakanlığınca yayınlanan ışıklı uyarı işaretlerine ait usul ve esaslar çerçevesinde herhangi bir çakar kullanım hakkı söz konusu olmadığı, ayrıca aracın tepe bölgesinde kullanıldığı değerlendirilen ışıklı uyarı sisteminin başka bir kişinin koruma kararından kaynaklı olarak bu araçta bulundurulduğu tespit edilmiştir. Bu tespit doğrultusunda hem kullanma hakkı olup ilgili kişinin üzerine bu kaydı verene, hem de kullanan kişiyehukuki ve idari işlemler başlatılmıştır. Kolluk birimlerimizce trafikte yetkisiz çakar kullanımına aslaverilmemekte olup, yayınlanan usul ve esaslar dışında hiç kimseye müsamaha gösterilmemektedir. Uygulamalarımıza kararlılıkla ve titizlikle devam edilecek, aykırı davrananlarayasal işlemler yapılacaktır.”

Sıradaki Haberi Oku  MasterChef Ekin engellilerle birlikte teraryum yaptı

Kaynak: DHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.