2 sene önce
2 sene önce

Tanıma ve Tenfiz Avukatı

Tanıma ve Tenfiz Avukatı

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, yaşadıkları veya vatandaşı oldukları Yabancı ülkede, kendileri hakkında verilmiş olan mahkeme kararlarının Türk makamlarınca da kabul edilmesini sağlamak için, Türkiye’de bir takım yasal koşulları yerine getirmek zorundadırlar.

Tanıma ve Tenfiz Bir Dava Çeşididir

Bu yasal koşullar ancak bir dava açılması ile yerine getirilebilir. Bu dava çeşidine “tanıma ve tenfiz davası” denir.

Dava İçin Türkiye’ye Gelmek Zorunlu Değildir

Tanıma ve tenfiz davasının mutlaka Türk Mahkemelerinde açılması gereklidir. Ancak bu dava için, yurt dışında yaşayanların Türkiye’ye gelmesi şart değildir. Türkiye’ye gelmeden tanıma ve tenfiz avukatı aracılığıyla açılabilen bu dava için, avukatın isteyeceği resmi belgelerin gönderilmesi yeterli olacaktır. Ondan sonra, kişiler kendileri hakkında verilen yabancı devlet mahkeme kararının, Türk Mahkemelerince onaylanarak, Türk makamları tarafından uygulanmasını sağlayabilirler.

Sıradaki Haberi Oku  FATİH ERYILMAZ KİMDİR? (KIBRIS)

Yurt dışında yapılan boşanma işlemleri, velayet işlemleri, miras hukukuna ilişkin kararlar gibi mahkeme kararlarının mutlaka tanınması ve tenfizi işleminin Türk mahkemelerinde yapılması gereklidir. Aksi takdirde Türkiye’deki resmi kayıtların değiştirilmesi söz konusu olamaz. Adana boşanma avukatı olarak hizmet veren avukatlar ve hukuk büroları tanıma ve tenfiz davasının açılarak neticelendirilmesini sağlayabilirler.

 

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.