1 sene önce
1 sene önce

10 yıl içinde gerçekleşmesi beklenen 10 bilimsel tahmin

Tekno ‘on’ 16. Bölüm – ”10 yıl içinde gerçekleşmesi beklenen 10 bilimsel tahmin”

Bilimsel ve teknolojik gelişmelerle dolu 2019 yılını geride bıraktık. Geride bıraktığımız 10 yılda;yarışındaki gelişmelere,  kendi kendini süren sürücüsüz otomobillere, ilkdeliğin fotoğrafına ve daha birçok etkileyici gelişmeye şahit olduk.

Gelecek 10 yıl içinde söz konusu gelişmelerin daha da inanılmaz boyutlara ulaşacağı tahmin ediliyor. İşte 2030 yılına kadar gerçekleşmesi beklenen 10 bilimsel ve teknolojik tahmin:

1- 2020: ZİHİN OKUMA MAKİNELERİ ÜRETİLECEK

20 yılında birJaponinsanı, aklınızı okuyabilecek ve düşüncelerinizi metin mesajlarına dönüştürebilecek makineler üzerinde çalıştıklarını ilkaçıklamıştı. O zamandan bu yana araştırmacılar oldukça ilerleme kaydetti. Örneğin Japoninsanları, insanların düşüncelerinden kaba görüntüler oluşturmak için beyin aktivitelerini analiz eden bir teknoloji geliştirdi.

Ayrıca Carnegie Mellon Üniversitesi’ndekiinsanları da beyin sinyallerini analiz ederek insanların düşüncelerini okumaya yarayan başka bir makineetti.

Zihnimizi okuyabilen makineler her ne kadar bilim-kurgu filmlerinden fırlamış gibi görünse deinsanları, önümüzdeki 12 ay içinde zihin okuyan makineleri kullanıma sunabilir.

 

2- 2021: KENDİ KENDİNİ SÜREN OTOMOBİLLER OLDUKÇA YAYGINLAŞACAK

Kendi kendini süren elektrikli otomobillar günümüzde birçok ülkede kullanılıyor. Ancak şu anda piyasada bulunan sürücüsüz otomobillerdeki sürüş desteği çok da sağlıklı çalışmıyor. O yüzden birçok üretici, otomobili sürücüsüz modda kullanırken bile sürücünün koltukta olması gerektiğini söylüyor. Ayrıca bu otomobillerin şu anda birçok kişiye göre oldukça lüks olduğunu da hatıratmaktavar.

Sıradaki Haberi Oku  Putini taşıyan uçak İstanbula indi

Bu yıl Çinli şirket Baidu, kendi kendini sürebilen otomobillerini Pekin ve Şanghay sokaklarına getirecek. Gelecek yıldan itibaren ise bu tip otomobillerin kullanımı dünya genelinde oldukça yaygınlaşacak.

 

3- 2022: GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ÇALIŞAN TİCARİ UÇAKLAR FAALİYETE GEÇECEK

Eviation Aircraft şirketi; 2022 yılında, dünyanın ilk tam elektrikli yolcu uçağını faaliyete geçirmeye hazırlanıyor. Şu anda şirketin elektrikli uçağı çeşitli testler için zaten kullanıma hazır, ancak 2022 yılından itibaren uçağın tamamen güneş panelleri ile donatılması ve yolcu taşıması bekleniyor.

 

4- 2023: KÜRESEL EKONOMİYİ ZOR GÜNLER BEKLİYOR

ABD, şu anda tarihinin en büyük ekonomik büyümelerinden birini yaşasa da busonsuza kadar sürmeyecek. Eğer Küresel İş Politikası Konseyi’nin tahminleri doğru çıkarsa, 2023 yılında küreseloldukçagünler yaşayacak ve uzun bir süre toparlanamayacak.

Doğu Asya’nın ise söz konusu ekonomik sorunlardan etkilenmeyeceği ve Hindistan, Vietnam, Filipinler ve Çin gibi ülkelerin Batı’ya karşı oldukça büyüyeceği de tahmin ediliyor.

 

5- 2024: MARS’A İLK İNSANLI GÖREV GERÇEKLEŞECEK

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceXşirketi, Mars’a insan göndermek içinbirkaç yıldır oldukça yoğun çalışıyor. Eğer her şey yolunda giderse, 2024 yılında kızıl gezegene ilk insanı götürecek roketler Dünya’dan fırlatılacak.

Sıradaki Haberi Oku  Otomobil ile kömür yüklü tır çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı

 

6- 2025: İNSAN BEYNİNİN GİZEMLERİ ÇÖZÜLECEK

ABD hükümeti, 2025 yılına kadar insan beynindeki aktiviteyi haritalamak ve anlamak için 2013 yılında BRAIN projesini ilkaçıklamıştı. Söz konusu projeyılına girdiğinde, insanları oldukça yol katedecek.

Eğer her şey yolunda giderse,insanları 2025 yılında projenin tamamlanmasıyla depresyon gibi zihinsel sağlık sorunlarını daha iyi anlayacak ve insan beynine müdahale ederek bu tip hastalıkları giderebilecek.

 

7- 2026: DOKTORLAR KALP YAŞLANMASINI TERSİNE ÇEVİRECEK

Dünya genelindeki birçok ülkede, kardiyovasküler hastalıklar en önemli ölüm nedenlerinin başında geliyor. Bu hastalıkların birçoğu tedavi edilse bile insan kalbi sürekli yaşlandığındanbu konuda çaresiz kalıyor.

Harvard Kök Hücre Enstitüsü, 2026 yılına kadar insan kalbindeki yaşlandırmayıçevirmek için çalışmalar yürütecek. Bilim insanları günümüzde, yaşlanan farelere enjekte edildiğindeduvarlarının kalınlaşmasını engelleyen bir protein bileettiler.

Yakında bu yöntemi insanlar üzerinde de denemek isteyeninsanları, 2026’ya kadar klinik denemeleri tamamlamak istiyor. Eğer bu yöntem başarılı olursa, genç kalmanın önündeki en büyük engellerden biri de aşılmış olacak.

 

8- 2027: GELİŞEN BİRÇOK DEVLET, ABD EKONOMİSİNİ GEÇECEK

2023 yılında küresel ekoniminin gerileyeceğini ve bunu fırsat bilen ülkelerin hızla yükseleceğini söylemiştik. Dünya şu anda inanılmaz bir değişim geçiriyor ve şimdiden birçok ülke hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor.

Sıradaki Haberi Oku  Nihat Özdemirin oğlu ve gelini gözaltına alındı

ABD yatırım bankası Goldman Sachs’a göre 2027 yılına girdiğimizde, başta Çin olmak üzere birçok ülke, ABD ekonomisini geride bırakacak. Ayıca  Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin gibi ülkeler; Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerini geçecek.

 

9- 2028: BİLİM İNSANLARI, NESLİ TÜKENEN CANLILARI HAYATA DÖNDÜRECEK

Jurassic Park serisini hepimiz biliyoruz. Ancakinsanlarına göre bu film serisi önümüzdeki yıllarda gerçek olabilir. Araştırmacılar, 2028 yılına kadar nesli tükenmekte olan canlıları yeniden canlandırabileceklerine inanıyorlar.

Her ne kadar dinozor gibi canlılarıgetirmek pek mümkün olmasa da klonlama ve genetik mühendisliğindeki ilerlemeler, bazı nesli tükenen kuş türlerinigetirebilir.

 

10- 2029: ARTAN DÜNYA NÜFUSU, KRİZE NEDEN OLACAK

2029 yılının sonlarına doğru insan nüfusunun 8,5 milyara ulaşması bekleniyor. Buise bazısorunları beraberinde getirecek. Örneğin 2029 yılında, günümüzdekinden yüzde 50 dahagıda ve enerjiye, yüzde 30 dahatatlı suya ihtiyacımız olacak. En önemli kaynaklar tükendiğinde ise dünya genelinde önüne geçilemez bir kriz oluşacak.

Tekno ‘on’ serimizin 15. bölümünün sonuna geldik. Bir sonraki bölümde bambaşka 10 içerikle karşınızda olacağız. Aşağıdaki bağlantıdan Tekno ‘on’ serimizin bütün bölümlerine ulaşabilirsiniz.

Tekno ‘on’ Tüm Bölümler

 

Aşağıdaki bağlantıdan Ensonhaber Teknoloji Instagram hesabını takip ederek güncelve teknoloji haberlerine anında ulaşın.

@eshteknoloji

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.