1 sene önce
1 sene önce

5 bin yabani deve tüfeklerle öldürüldü

Avustralya’nın güneyinde kuraklık nedeniyle 5 bin yabani deve, helikopterlerden tüfeklerle açılan ateşle öldürüldü. Develerin ardından katliama bazı atların daedilebileceği iddia edilmişti.

Atların öldürülüp öldürülmeyeceği konusunda henüz resmi bir açıklama gelmedi.

DEVE KATLİAMI 5 GÜN SÜRDÜ

Yerli Aborjin halkının yaşadığı Anangu Pitjantjatjara Yankunytjatjara (APY) bölgesininidaresinden yapılan açıklamada, pazar günü başlatılan deve katliamının beş gün sürdüğü ve bugün tamamlandığı belirtildi.

‘BÜYÜK GRUPLAR HALİNDE YERLEŞİM YERLERİNE GİDİYORLARDI’

APYyönetimi, hayvan hakları savunucularının tepkilerine karşın bölgede yaşanan kuraklığı gerekçe göstererek develeri ve yabani atları itlaf etme kararı almıştı. Kuraklık nedeniyle develerin,bulmak için büyük gruplar halinde yerleşim yerlerine gittiği ve bölgede yaşayanların tehlike altında olduğu iddia edilmişti.

“HAYVANLARIN ACI ÇEKMEMESİ SAĞLANDI”

APY Yönetim Kurulu üyelerinden Marita Baker, “İnanılmaz bir sıcak altında sıkışıp kalmıştık. Dışarı dahi çıkamıyorduk. Develer her yeri işgal etmişti. Klimalardan dahiiçiyorlardı. Sokaklar develerle dolmuştu. Çocuklarımızın güvenliği için endişeliydik.” diye konuştu. Develerin öldürülmesiyle ilgili Avustralya hükümetinden yapılan açıklamada ise “İtlafaseçenek olarak başvuruldu. Operasyon sırasında hayvanların acı çekmemesi sağlandı.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Hatayda arkadaşını bıçakla tehdit edip tokatladı

1 MİLYONUN ÜZERİNDE DEVE VAR

19’uncu yüzyılda İngilizler tarafından Avustralya çöllerini geçmek için kıtaya getirilen develerin nüfusu,yıllarda artış gösteriyordu. Güney Avustralya Çevre ve Su İdaresi, sayıları artan develerin bölgenin doğalörtüsünevermeye başladığını da söylemişti. Avustralya’dakiyabani deve sayısının 1 milyonun üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Hayvan hakları savunucuları ise hükümeti veidareyi farklı çözüm arayışlarını denememekle suçluyor.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.