2 sene önce
2 sene önce

ABD ve Çin ticaret anlaşmasında ilk aşama imzaladı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Mart 2018’de Çin’den ithal edilen bazı ürünlere yaptığıvergilerleABD ve Çin arasında ticaret savaşı başlamıştı.

İki ülke arasındaki ticaret savaşı, soya fasulyesinden otomotiv parçalarına, teknoloji şirketlerinden, teknolojik ürünlerin üretiminde kullanılanelementlere kadar birçok alana yayılmıştı.

İki ülke arasında uzun süre yürütülen görüşmeler ve müzakerelerden sonra Çin Ticaret Bakanlığı, ABD ile ticaret savaşı kapsamında gelenvergilerin kademeli indirilmesi için anlaştıklarını duyurmuştu.

İLK FAZ İMZALANDI

Yürütülen müzakereler sonucu, ticaret anlaşmasında ilk faz Beyaz Saray’da düzenlenen törenle imzalandı.

Trump, Beyaz Saray’da canlı yayında düzenlenen törendeki konuşmasında, anlaşmanın dönüm noktası olduğunu söyledi.

Yakın bir zamanda Çin’e gideceğini dile getiren Trump, “Bugün Çin ile daha önce atılmamış çok önemli bir adımı atarak birinci faz ticaret anlaşmasını imzalıyoruz. Bu daha önceki herhangi bir anlaşmadan çok daha büyük.” açıklamasını yaptı.

Sıradaki Haberi Oku  İzmir’de zincirleme trafik kazası: 2si ağır 3 yaralı

İKİNCİ FAZ İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Trump, İkinci faz anlaşma için çalışmalara başlandığını ancak üçüncü faz gibi bir sürecin söz konusu olmadığını vurguladı.

“YENİ BİR DÖNEM BAŞLADI”

Çin Devlet Başkan Yardımcısı Liu, anlaşmanın önemine vurgu yaparak iki ülke arasındaki bu ticaret anlaşmasının yeni bir dönemin işareti olduğunu ve bu iş birliğinin devam edeceğine inandıklarınıetti.

Liu, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in Trump’a hitaben kaleme aldığı bir mektubu da katılımcıların önünde okudu.

 

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.