1 sene önce
1 sene önce

ABDnin 2021 bütçesi 4.8 trilyon dolar

“Amerika’nın Geleceği” başlıklı 132 sayfalık bütçe teklifinde,güvenlik harcamalarına ayrılan kaynağın artırılması planlanırken, sağlık ve sosyal güvenlik alanlarına yönelik hükümetinharcama programlarında kesintiye gidilmesi dikkati çekiyor.

Trump’ın 4,8 trilyon dolarlık bütçe teklifinde hükümet harcamalarının 10 yılı aşkın sürede 4,4 trilyon dolar azaltılması hedefleniyor.

Bütçe açığının aynı dönemde 4,6 trilyon azaltılması amaçlanırken, ülkenin ekonomik büyümesininyıl yüzde 3 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

SAVUNMAYA 740.5 MİLYAR DOLAR

Trump’ın bütçe teklifindesavunma harcamaları için 636,4 milyar dolar, gazilere yönelik harcamalar için 105 milyar dolar, sağlık hizmetleri için 96,4 milyar dolar ve eğitime 66,6 milyar dolar kaynak ayrılması planlanıyor.

ABD’ningüvenlik harcamalarının yüzde 3 artırılması, askeri harcamaların ise yüzde 0,3 artışla 740,5 milyar doları bulması öngörülüyor.

Sıradaki Haberi Oku  Erdoğan: Aile kurumu diye bir kavram kalmamış

Gelecek yıla ilişkin bütçe teklifinde savunma dışı harcamalar için ayrılan kaynağın yüzde 5,1 azalışla 590 milyar dolara düşürülmesi öngörülüyor.

DIŞ YARDIMLARDA YÜZDE 21’LİK KESİNTİ

Söz konusu bütçe teklifinde ABD’nin yaptığı dış yardımların ise yüzde 21 oranında azaltılması hedefleniyor.

Bütçedeharcama programlarından yapılacak kesintilerle 2 trilyon dolarlık tasarruf sağlanması öngörülüyor.

Trump’ın 2021 mali yılı bütçe teklifinin Demokratların çoğunluğu elinde tuttuğu Temsilciler Meclisi’nde reddedilmesi bekleniyor.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.