1 sene önce
1 sene önce

Afet yönetim uzmanı: İstanbul en kötüsüne hazırlanmalı

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisi ve Afet Yönetim Uzmanı ve Türk Kızılay Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde ‘Afet Affetmez’ konulu konferansa katıldı.

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin ve çok sayıda öğrencinin izlediği konferansta konuşan Prof. Dr. Kadıoğlu, İstanbul’da yaşanabilecek depremin üzerinde durdu.

Kadıoğlu, “Deprem anında insanlar travma geçirdiği için ne yapacağını bilemiyor. O yüzden insanlar donup kalıyor. İnsanların yarısı da şuursuzca kaçışmaya başlıyor. Şimdi gel burada tatbikat yapalım desem kaç kişi yapar. İştebu tatbikatta. ‘Ay hocam mini etek giyiyorum burada yatamam.’ Öbürü takımile gelmiş o da yatmıyor. E sizieşofmanla mı yakalayacak? Tatbikat yapıyorlar. Rahat olun bu bir tatbikat işinize bakın diyorlar. Böyle tatbikat mı olur?” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Zehra Çilingiroğlundan aşk pozu

“İSTANBUL’DA FAY DENİZDEN GEÇİYOR, ŞANSLIYIZ”

Prof. Dr. Kadıoğlu, Marmara Denizi’nin içinde bir fay yattığını belirterek, şöyle dedi:

“Yaklaşık 174 kilometre bir uçtan Şarköy’e kadar kırılmamış bir fay var. Böyle burada aslanlar gibi yatıyor. Şu parçası 1776’da kırılmış. Şu parçası 1509’da kırılmış. Bu 1902’de bu da 1999’da kırılmış. Bu fay herkırılmayı bekliyor. Aslındaya İstanbul’da şanslıyız. İstanbul’da fay denizden geçiyor. Bu bir şans. Arkadaşlar bu fayla ilgili 4senaryo var. Bu fay nasıl kırılacak? Küçük bir parçası mı kırılacak? Şurası mı, burası mı yoksa hepsimi kırılacak? Afet yönetiminde biz pek faylayormayız. Afet yönetiminde en kötü senaryo nedir? En kötü senaryo alınır ve ona göre hazırlık yapılır. Bu fay kırılırsa 7.5’in üzerinde birolacak. Bunun bir ucu da size dokunuyor. Bu eskiden olduğuMısır’dan bile duyulmuş 1509 depremi. Yani bu Almanya’dan bile duyulacak diye bekleniyor.”

Sıradaki Haberi Oku  Arnavutköyde ölü bulunan kadının katili oğlu çıktı

“KIRMIZI TULUMLU ADAMLAR DEPREMZEDE OLACAK”

Prof. Dr. Kadıoğlu,olduğubüyük yanılgılar yaşandığınıederek, “Şimdi en büyük yanılgıolduğu’Kırmızı tulumlu adamlaranında bizi kurtaracak.’ İstanbul’da birolduğu zaman, bu kırmızı tulumlu adamlar, polisler, itfaiye, ambulans hepsi afetzede olacak. Bunların yakınları da afetzede olacak. Yani böyle olmayacak. Bu bir illüzyon. Şimdi arkadaşlar bir gerçek risk var. Bir de bizim algıladığımız risk var. Aradakiçok önemli bizim o farklı küçültmemiz lazım” diye konuştu.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.