Sağlık

Afganistanda hava kirliliği iç savaştan çok can alıyor

Ülkenin önemli çevre sorunlarından biri haline gelen hava kirliliği hakkında AA muhabirine açıklama yapan Afganistan Sağlık Bakanı Yardımcısı Feda Muhammed Paikan, ülkededönemlerde artan hava kirliliğinin iç savaştancan aldığını söyledi.

Paikan, ”Hava kirliliği yüzündenbir haftada başkent Kabil’de 17 kişi hayatını kaybetti.” dedi.

Hava kirliliğinin yol açtığı solunum ve grip hastalığı nedeniyle 8 bin 813 kişininbir haftada Kabil’deki hastanelere başvurduğunueden Paikan, bu sayının daha da artacağını ve halkın dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Paikan, hava kirliliğinden korunmak için vatandaşlara maske kullanmaları tavsiyesinde bulundu.

ARABA LASTİĞİ VE İŞLENMEMİŞ KÖMÜR YAKILIYOR

Afganistan Ulusal Çevre Koruma Ajansı Başkan Yardımcısı Ezzetullah Sıddıkı ise ülkede hava kirliliğinin tehlikeli boyuta ulaştığını vurguladı.

Sıradaki Haberi Oku  Trump: Süleymani elçiliklerimize saldıracaktı

Ülkede standart akaryakıt kullanılmaması ve orman alanının yetersiz olmasının kirliliğin nedenlerinden olduğunu dile getiren Sıddıkı, ”Kabil’de yaşayan binlerce aile havanın soğumasıyla plastik,lastikleri ve işlenmemiş kömürleri sobalarında kullandığı için hava kirliliği daha da arttı.” diye konuştu.

Sıddıkı, hava kirliliğini azaltmak için akaryakıt istasyonları ve kömür kullanan mekanlara yönelikbaşlattıklarını söyledi.

BAKANLIK TEDBİRLER ALMAYA ÇALIŞIYOR

Afganistan İçişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Merve Amini de Bakanlığın özellikle başkent Kabil’de hava kirliliğini azaltmak için çalışmalar yürüttüğünü kaydetti.

Öncelikli olarak hava kirliğinin arttığı bölgelerin tespitinin yapılacağını anlatan Amini, ”İş yerleri, hamamlar, restoranlar ve tuğla fabrikalarına kalitesiz akaryakıt, işlenmemiş kömür kullanmayacakları konusunda uyarıda bulunduk, buna uymayanlara ağır ceza veriyoruz.” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Esenyurt’ta alacak verecek meselesinde kavga çıktı

Amini, Kabil’in hava kirliliği yüzünden yaşanılmaz birhaline dönüştüğünü ve bunun önlenmesinin gerektiğini belirtti.

“Trafik polislerine de kalitesiz akaryakıt kullanan araçlara ceza kesmesi talimatı verildi.” diyen Amini, hava kirliliğine sebebiyet veren bazı site, iş yerleri ve hamamların kapatıldığını anlattı.

1 YILDA 26 BİN KİŞİ ÖLDÜ

Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Afganistan Araştırmalar Merkezince ekim ayında hazırlanan rapora göre 2017’de yaklaşık 26 bin kişi hava kirliliğine bağlı rahatsızlıklar nedeniyle hayatını kaybederken, yaşanan çatışma ve şiddet olayları nedeniyle 3 bin 483 kişi yaşamını yitirdi.

KABİL, HAVASI EN KİRLİ 3. BAŞKENT

Rapora göre, başkent Kabil hava kirliliği sıralamasında dünya başkentleri arasında ilk 3’te yer alıyor. Başkentte her yıl yaklaşık 3 bin kişi hava kirliliğine bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor.

Sıradaki Haberi Oku  İneklerin kendi aralarında konuştuğu belirtildi

Yaklaşık 6 milyon kişinin yaşadığı başkentte kaçak yapılaşma da hava kirliliğinin sebeplerinden biri olarak gösteriliyor.

İÇME SULARININ DA YÜZDE 80’İ KİRLİ

Raporda ayrıca hava kirliliğinin yanı sıra Afganistan’da içme suyunun yüzde 80’ininolduğuna dikkat çekildi.

İçme suyununolması nedeniyle zehirlenme vakalarının sıklıkla görüldüğü aktarılan raporda, yağışların az olması, yer altı sularının düzensiz kullanılması ve kentlerde altyapının yetersizliğinin içme suyu kirliliğinin başlıca nedenleri arasında olduğu kaydedildi.