2 sene önce
2 sene önce

Akıllı telefon ve fotoğraf makinelerinde megapiksel savaşları

Akıllı telefon üreticileriyıllarda piyasaya çıkardığı telefonlarla adeta megapiksel savaşına girdi. 8, 16, 24, 32 ve 64 derken, günümüzde 108 MP kameralara sahip telefonlar karşımıza çıkmaya başladı.

Bazı akıllı telefonlarda veya fotoğraf makinelerinde bulunan yüksek megapiksel değerine sahip kameralar, kullanıcıların bir hayli kafasını karıştırmaya başladı.

Peki iyi kalitede bir fotoğraf çekebilmek için megapiksel sayısı ne kadar önemli? Şimdi gelin hepbu konuya daha yakından bakalım.

Fotoğraf Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ömer Serkan Bakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fotoğrafın kalitesinin sadece megapikselle anlaşılamayacağını, kaliteyi etkileyen birçok faktör bulunduğunu söyledi.

Telefon ve profesyonel makinelerde megapiksel karmaşası – VİDEO

MEGAPİKSEL TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİL”

Bakır, dijital fotoğraf makinelerinde her geçen gün yaşanan gelişmelerletek başına megapiksel oranlarının birifade etmemeye başladığını belirterek, “Fotoğraf makinelerinde optik teknolojileri, vizörler ve LCD ekranlar gelişmeye başladı. Profesyonellerin kullandığı DSLR, kompakt makineler, aynasız makineler belirli bir çözünürlük değerine geldi ve insanlarbaşına çözünürlük değerlerine bakarak bir fotoğraf makinesi almamaya başladı.” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Kandilli: Artçılar 1 hafta sürebilir

2012 yılından itibaren cep telefonu kameralarının gelişmeye başladığını belirten Bakır, şunları kaydetti:

“Tek başına çözünürlük değeri bir şeyetmiyor. Tüm cep telefonlarında ve çeşitli fotoğraf makinelerinde bulunan sensörlerin büyüklüğü çok önemli.

Sensör büyüklüğü tırnağınızın yarısı kadar veya daha küçük olan bir telefona, 50 milyon ya da 100 milyon megapiksel yazılsa da pratikte bu çok mümkün değil. DSLR makinelerde kullanılan sensör büyüklükleri cep telefonlarına göre çok daha büyük.

Bu sebeple de fotoğraf makinelerinde çok daha detaylı görüntüleri kaydedebiliyorsunuz. Bu, cep telefonları kötü demek değil. Ama telefonlardaki birtakım abartılmış çözünürlük değerleri pazarlama için kullanılmış bir yöntem diyebiliriz.”

Aşağıdaki bağlantıdan Ensonhaber Teknoloji Instagram hesabını takip ederek güncelve teknoloji haberlerine anında ulaşın.

Sıradaki Haberi Oku  Vuhan ölü bir şehre döndü

@eshteknoloji

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.