1 sene önce
1 sene önce

Avustralyada 10 bin yabani deve vurulacak

Avustralya’nınaltına alınamayan yangınlardan ve kuraklıktan etkilenen Güney Avustralya eyaletinde,kaynaklarını tükettiği gerekçesiyle yaklaşık 10 bin yabani devenin helikopterlerden ateş edilerek itlaf edileceği bildirildi.

Avustralya basınında yerhaberlere göre, eyaletin kuzeybatısındaki Anangu Pitjantjatjara Yankunytjatjara (APY) bölgesindeyöneticiler,kaynaklarına akın ederek yerleşim yerlerineverdiğinden şikayet ettikleri yabani develerin toplu halde itlaf edilmesineverdi.

“DEVELER SUYUMUZU TÜKETİYOR”

APY yetkililerinden Marita Baker, The Australian gazetesine yaptığı açıklamada, “Sıcağa ve rahatsızlık verici koşullara hapsolmuş durumdayız. İyi hissetmiyoruz, çünkü develer geliyor ve çitleri aşarak evlerin etrafında dolanıyor, klimaların bile suyunu içmeye çalışıyor.” dedi.

5 GÜNDE 10 BİN DEVE İTLAF EDİLECEK

Bölgede artan yabani deve nüfusunualtına almak için bugün başlayacak ve 5 gün sürmesi beklenen itlaf operasyonunda, keskin nişancılar helikopterlerden ateş ederek 10 bin civarındaki hayvanı itlaf edecek.

Sıradaki Haberi Oku  HDPli vekilin sözleri Meclisi karıştırdı

Güney Avustralya Çevre ve Su Departmanı (DEW) tarafından, yaklaşık 10 bin yabani devenin bölgedeki tanklar ve musluklar dahilkaynaklarına akın ettiği tahmininde bulunuldu.

“YERLEŞİMLERİ TEHDİT EDİYORLAR”

DEW sözcüsü, binlerce devenin altyapıda büyük hasara yol açtığını, aileler ve yerleşim yerleri için de tehlike arz ettiğini söyledi.

Develerin bazılarının susuzluktan öldüğünü ya dakaynaklarına erişmek için birbirini ezdiğini aktaran sözcü, “Bazı durumlarda hayvan leşleri, önemlikaynaklarını ve kültürel alanları kirletiyor.” dedi.

1,2 MİLYONDAN FAZLA YABANİ DEVE VAR

Avustralya’da yabani deve sayısının 1,2 milyondanolduğu belirtiliyor.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.