Sağlık

Avustralyada çıkan yangında son durum

Avustralya’da yangın sezonunun başlamasından bu yana orman ve çayırlık alanlarda etkili olan vezaman yerleşim alanlarına da sıçrayan yangınların bilançosu belli oldu

“news.com.au” adlısitesinin haberine göre, yalnızca Yeni Güney Galler eyaletindealtına alınamayan yangınlar nedeniyle yaklaşık 5 milyon hektarkül olurken, ülke genelinde yok olanölçüsü yaklaşık 10 milyon hektar olarak kaydedildi.

BBC’nin haberine göre, Avustralya’da eylül ayından bu yana yangınlarda hayatını kaybedenlerin sayısı ise 25’e yükseldi, onlarca kişiden ise halaalınamıyor. Yeni Güney Galler’de yetkililer, yangınlar nedeniyle eyalet genelinde 1588 evin kül olduğunu, 653 evin de hasar gördüğünü açıkladı.Yetkililer, yangınların Victoria eyaletinde yaklaşık 200, diğer eyaletlerde de 100’denevi kül ettiğini belirtti.

Yerel basında, Victoria ‘daki yangınlarda 1 milyon hektardanalanın kül olduğu bilgisi paylaşıldı.Diğer yandan, Yeni Güney Galler’de yangınların 130 farklı noktada devam ettiği, bunlardan yaklaşık 50’sininaltına alınamadığı kaydedildi.

Sıradaki Haberi Oku  Dünya üzerinde keşfedilen en eski madde: Yıldız tozu

KASTEN YANGIN ÇIKARMAK SUÇLAMASIYLA 24 KİŞİYE GÖZALTI

ABC News’in haberine göre, kasım ayının başından bu yana, kasıtlı olarak yangın çıkardıkları gerekçesiyle 24 kişi, gözaltına alındı.

Yeni Güney Galleryetkilileri, eyalette hakkında yasal işlem yapılan 183 kişiden 24’ünün kasıtlı olarak yangın çıkarmakla suçlandığını belirtti.Yetkililer, kasten yangın çıkarmanın ve yayılmasına sebebiyet verecek şekilde umursamazlığın, 21 yıla kadar hapis cezasıyla sonuçlanabileceğinietti.

HÜKÜMETTEN ÖDENEK SÖZÜ

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, ülkenin farklı noktalarında etkili olan ve aylardıraltına alınamayan yangınlardan etkilenen bölgelerde iyileştirme çalışmaları ve yangın mağdurlarına destek için daha önce sözü verilen on milyonlarca dolara ilaveten 2 milyar Avustralya doları (1,4 milyar dolar) ödenek ayırma taahhüdünde bulunmuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Galatada tarihi kalıntılar otopark oldu

Morrison, askeri gemi ve uçakların, yangından etkilenen bölgelerdeki kişilere su, gıda maddeleri ve yakıt taşıdığınıetmişti.Yangın söndürme çalışmalarına destek vermek üzere yangın bölgelerine askeri birlikler sevk edilmişti.

Diğer yandan, dün nispeten azalan hava sıcaklıkları ve yağmur, yangınla mücadele çalışmalarını kısmen rahatlatsa da yetkililer,yağışın büyük ve tehlikeli yangınları söndüremeyeceği ve sıcakların yeniden artacağı uyarısında bulunmuştu.

Ülke genelindeki yangınlarda, eylülden bu yana 480 milyon civarında hayvanın telef olduğu tahmin ediliyor.