Sağlık

Avustralyada yangınlara ordu da müdahale edecek

Avustralya Başbakanı Scott Morrison Morrison, rüzgarın da etkisiyle birçok noktada yeni yangınların çıktığını veyangınların da ilerleme hızının arttığını söyledi.

Morrison düzenlediği basın toplantısında, “Cumartesi günü itibarıyla yaşadığımız yangın felaketi yeni bir boyuta geçti” dedi.

“ÜLKE TARİHİNDE BİR İLK”

Savunma Bakanı Linda Reynolds, ülke tarihinde ilkaskerin ülke içi biriçin göreve çağrıldığını söyledi.

1300 ev, 2 milyon dönümtahrip oldu

Avustralya’da orman ve çalılık alandaki yangınlar Eylül ayında başladı. Şukadar 1300ve 2 milyon dönümden büyük birtahrip oldu.

23 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Yangınlar nedeniyle en az 23 kişi yaşamını yitirdi. Ayrıca onlarca kişi de kayıp. Yangınlar nedeniyle binlerce hayvanın da telef olduğu belirtiliyor.

DONANMA TAHLİYE GÖREVİ ALDI

Avustralya Donanması, tahliye çalışmalarında görev alıyor. Son olarak, Mallacoota kentinde mahsur kalan aralarında turistlerin de olduğu yaklaşık 1000 kişi, savaş gemileriyle tahliye edildi.

Sıradaki Haberi Oku  Bulgaristan Volkswagenden umudunu kesmedi

Hükümet, kıyı bölgelerinde yaşayan binlerce kişinin daha tahliye edileceğini açıkladı. Ülkenin bazı eyaletlerinde olağanüstüilan edildi.

Meteoroloji uzmanları, Avustralya’da yangınlarınaltına alınamamasında etkili olan aşırı sıcak ve kurak havanın Hint Okyanusu’nda görülen çift kutuplu iklim olayından kaynaklandığını söylüyor.

Başbakan Morrison ise iklim değişikliğinin yangınların büyümesine yol açtığı yönündeki görüşleri reddediyor.

Morrison, gerek iklim değişikliğinin rolünü küçümsemesi gerekse de yangınların şiddetlendiği dönemde tatiline devam etmesinden dolayı ülkesinde eleştirilere maruz kalıyor.