Sağlık

Avustralyadaki yangınlar kontrol altında

Avustralya’da eylül ayında başlayan yangınlar kıta geneline yayılmış ve binlerce yangında milyonlarca hektaryok olmuştu.

New South Wales (NSW) eyaletinden yapılan açıklamaya göre, bu sezon ilktüm orman yangınlarının söndürüldüğü belirtildi.

NSW Orman Yangınları Servisi’nden yapılan açıklamada, tüm yangınların bu yıl ilkkontrol altına alındığınıedildi.

“BU NOKTAYA GELEBİLMEK İÇİN ÇOK ÇALIŞILDI”

İtfaiyecilerin vebireylerinin buzarfında üstün performans sergilemesine vurgu yapılan açıklamada, “Şimdiye kadar çok travmatik, yorucu ve endişeli yangın mevsiminde, bu sezon ilkNSW’deki tüm orman ve çalı yangınları artıkaltındadır. Bu noktaya gelebilmek için itfaiyeciler, acil servisler ve topluluklar tarafından çok çalışıldı” denildi.

Geçtiğimiz hafta sonu yağan şiddetli yağmur alevlerinin çoğunun söndürülmesine yardımcı olmuştu. Ülkenin güneyinde ise devam eden 24 ayrı noktada etkisini sürdüren yangınlar ise, itfaiyecilerin yoğun çabaları sonucundaaltına alındı.

Sıradaki Haberi Oku  Balıkesirde traktör devrildi sürücü hayatını kaybetti

YANGINLAR AYLARCA DEVAM ETTİ

Orman Yangınları Servisi ayrıca orman yangınları ile ilgili geniş kapsamlı bir rapor yayınladı. Raporda, Port Macquaire Bölgesi’nde başlayan ve 210 gün boyunca devam eden yangının 858 hektarlık bir alanı yok ettiği belirtildi.

Bir başka yangında ise 74 gün boyunca devam eden yangının, 312 evi yok ettikten sonra söndürüldüğü açıklandı.

5.4 MİLYON HEKTARLIK ALANY ANDI

New South Wales Eyaleti’nde bu sezonki orman yangınlarında11 bin yangında 5.4 milyon hektarlıkyandı. Eyalette ayrıca yaklaşık 2 bin 400yıkılırken 25 kişi ise yangınlardan dolayı can verdi.