Sağlık

Bahreyn de Trumpın İsrail planını destekledi

Spread the love

ABD Başkanı Donald Trump, önceki akşam “Yüzyılın Anlaşması” diyerek barış sözleri içerisinde bir plan açıkladı.

Bu plana göre Kudüs İsrail’in başketi olarak yer alırken; Filistinlilerin ise adeta hiçbir hakkı yok.

Müslüman olan ancak her defasında ABD ve İsrail yanına duran Arap ülkeleri de bu plana destek verdi.

SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ DENİLDİ

Bahreyn Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD’nin bölgedeki barış süreci için sarf ettiği çabadan övgüyle söz edilerek, Trump’ın açıkladığı planın da bu sürece ivme kazandıracağıedildi.

Açıklamada, Bahreyn’in, tarafların planı incelemesini, daha sonra İsrail ve Filistin halklarının taleplerineverecek bir anlaşmaya varabilmeleri için ABD gözetiminde Filistin ile İsrail arasında doğrudan müzakerelerin başlamasını sabırsızlıkla beklediği belirtildi.

Sıradaki Haberi Oku  İzmirde motosikletten yola savrulan bir kişi öldü

Manama yönetiminin ayrıca taraflar arasında varılacak anlaşmayla bağımsız Filistin devletinin kurulması ve bölgede barış ile güvenliğin desteklenmesini istediği aktarıldı.

Bahreyn’in Filistin meselesindeki tutumunun sabit ve değişmez olduğu vurgulanan açıklamada, Manama yönetiminin, Filistin halkının tüm meşru haklarını yeniden kazanması ve diğer ülkeler gibi bağımsız devletlerinin kurulması için verdiği desteğe dikkat çekildi.

Trump’ın paylaştığı harita

TRUMP’IN SÖZDE BARIŞ PLANI

ABD Başkanı Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray’da dün düzenlediği ortak basın toplantısındataraflı barış planını kamuoyuna açıklamıştı.

Sözde barış planı kapsamında Kudüs’ün, İsrail’in “bölünmez” başkenti olarak kabul edileceğinieden Trump, planın bağımsız bir Filistin devleti ve Filistinliler için “son şans” olduğunu iddia etmişti.

Sıradaki Haberi Oku  İdlibte hava saldırısı: 7 ölü 20 yaralı

Netanyahu ise planı “İsrail için çok büyük ve tarihi bir kazanım” şeklinde nitelendirmişti.

Planın açıklandığı toplantıya Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Umman’ın Washington büyükelçileri de katılmıştı. Netanyahu, toplantıda yerArap ülkelerinin büyükelçilerine teşekkür etmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu