Sağlık

Boeing, dünyanın en büyük çift motorlu jeti 777Xi test etti

Spread the love

Uçuşsisteminde meydana gelen arıza nedeniyle 346 kişinin ölümüneolan 737 MAX uçağının üretimini tamamen durduran Boeing, geçtiğimiz günlerde 23 yıl sonra ilkzarar ettiğini açıklamıştı.

Şirket, 777X adını verdiği ve 76 metre uzunluğuyla dünyanın en büyük ikiz motorlu jeti olan yeni uçağını geçtiğimiz günlerde test etti. Uçak, Washington’daki havaalanından ayrılarak yaklaşık 3 saat 51 dakika havada kaldı.

HATAYA YER VERMEMEK İÇİN UÇAK ADIM ADIM TAKİP EDİLDİ

Boeing, onlarca kişinin ölümüneolan 737 Max uçağı nedeniyle arttık daha dikkatli davranıyor.

Uzman pilotlar Van Chaney ve Craig Bomben tarafından gerçekleştirilen 777X’in test uçuşundaki veriler, gerçek zamanlı olarak izlendi ve kaydedildi.

Boeing Commercial Airplanes’in başkanı ve CEO’su Stan Deal, Boeing ekibimiz, tüm zamanların en başarılı çift motorlu jetini yaptı ve uçağı herkes için daha verimli, daha yetenekli ve daha rahat hale getirdi.” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Otomobilini denize süren sürücüye kazmalı müdahale

BOEING 777X ÖZELLİKLERİ

Boeing 777X, büyüklüğünün yanı sıra “gelişmiş aerodinamik ve en yenikarbon fiber kompozit kanat” sayesinde rakiplerinden yüzde 10 daha az yakıt tüketiyor ve yüzde 10 daha az işletme maliyeti sunuyor:

Ayrıca özel olarak tasarlanmış kanatlar, katlanarak küçülebiliyor ve bu da uçağınhemen bütün havaalanları için uyumlu olmasını sağlıyor.

426 yolcu taşıma kapasitesine sahip olan Boeing 777X, önceki modellere göre daha iyi kabin yüksekliği ve ses yalıtımı sunuyor.

300’DEN FAZLA SİPARİŞ ALDI

Boeing; British Airways, Cathay Pacific, Emirates, Lufthansa, Qatar Airways ve Singapore Airlinesolmak üzere dünyanın dört bir yanındaki uçuş şirketlerinden 300’densipariş aldığını açıkladı.

Şukadar 4 adet 777X test uçağı rüeten şirket, 2021 yılında ticari olarak uçakları kullanmayı planlıyor.

Sıradaki Haberi Oku  Şehit askerlerin cenazeleri memleketlerinde defnedildi

Aşağıdaki bağlantıdan Ensonhaber Teknoloji Instagram hesabını takip ederek güncelve teknoloji haberlerine anında ulaşın.

@eshteknoloji

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu