Sağlık

Bülent Ecevit-Rahşan Ecevit aşkı

Bülent Ecevit ile Rahşan Ecevit’in yolları Robert Koleji’nde kesişir.

Tarihler 22 Ağustos 1946’yı gösterirken ikili Çocuk Esirgeme Kurumu salonundabir törenle dünya evine girer.

LONDRA DÖNEMİ

Türkiye’deki eğitimin ardından Londra Üniversitesi’ne kayıt olan Bülent Ecevit, Londra Basın Ataşeliği’nde göreve başlar. İngiltere’de ekonomik olarak sıkıntılı günler geçiren çift, o dönemde vakitlerinin büyük bölümünü sanat etkinliklerine ayırır. Hiçbirayrılmayan çift, ekonomik krizi deatlatır. Bu sıkıntılı günlerde Bülent Ecevit sigara ve alkole başlar.

Çiftin hikayesi, Türkiye’ye dönüş kararı almalarıyla adeta yeniden başları.

Bülent Ecevit, Türkiye’de siyasetin en önemli aktörleri arasında girse de Rahşan Ecevit’e her zamanayırdı.

En önemli kararları alırken Bülent Ecevit herRahşan Ecevit’in fikirlerini anlattı.

Onların dillere destan bir aşkı vardı.

Sıradaki Haberi Oku  Mersinde kaybolan bekçinin cesedi Kıbrısta bulundu

Birlikteyken, objektiflere hep el ele pozlar verdiler.

Bülent Ecevit seçim dönemlerinde şehir şehir gezerken, Rahşan Ecevit onu hiç yalnız bırakmadı.

Birlikte yoruldular,zaman otobüstezaman uçaktauyuyakaldılar.

Çift, yıllar önce birbirlerine olan aşkı da şöyle anlatımıştı:

BİZİM ÖZELLİĞİMİZ…

BÜLENT ECEVİT: Her çiftin kendi yapısına göre, kendi iç tutumuna göre, ilişki tutumuna göre değişik olur. Yani böyle tekdüze bir şey değil. Bizim özelliğimiz, belki çok erken yaşta evlendik birbirimizle. Sıkıntılarıçektik. Ama bu şekildebağlılığımız da giderek artmış oldu.

BİR DEFA SEVDİN Mİ BİTMİYOR

RAHŞAN ECEVİT: Hayatı ilkgördük. İlkve hayatla mücadeleyibaşlatmış olduk. Birsevdin mi, iyi sevmişsen, o da devam ettiği için sevmiştir ve devam ediyor. Bitmiyor yani.

Sıradaki Haberi Oku  Tipide kaybolan Mersinli çiftçi bulundu

HEP SEVGİ DEDİK

BÜLENT ECEVİT: Geçen genç öğrenciler geldi. Çok ilginç söyleşimiz oldu. Kendileriyle bu konuyu da tartıştık. Ve sonuca vardık ki, birçok batı ülkesinde aslında sevgi ve aşk ayrımı yok. Sevgi var. Biz de zaten ilk sözcüğünü kullanmadık di mi? Hep sevgi dedik.

RAHŞAN ECEVİT: Aşkta farklı bir şey var, sevgide farklı bir şey. Bence aşk: İkiarasında oluşan bir şey. Ama sevgibir tabir herhalde. O bakımdan ikimizin arasındaki herhalde aşktı ve o da hiç bitmedi. Amabitmedi, onu bilmiyorum. Zamanla o iki insan birbirini daha çok tanıyor vehayatı göğüslüyorlar. Bunlar onları birbirine daha çok yaklaştırıyor ve aşk büyüyor.

YEMEĞE GÖTÜRDÜM, FASULYE PİLAV YEDİK

BÜLENT ECEVİT: Çok utangaç bir insandım. Ona rağmen büyük bir cesaret geldi Rahşan’a talip olma konusunda. Birlikte ilkdışarı çıktık. Kendisini çok mütevazı bir yemeğe götürdüm. Dolmabahçe’ye Taksim’den inerken sol kolda Rusların Türkiye’de kurmuş olduğu mütevazıçok güzel bir lokanta vardı. Oraya götürdüm. Fasulye pilav yedik.

Sıradaki Haberi Oku  Bursada 2 hırsız suçüstü yakalandı

EVLİLİK TEKLİFİNİ NASIL ETTİ

Orada aklıma koydum: Buradan çıkıp Dolmabahçe’ye inerken teklifimi yapacağım. Nedense orayı seçmişim. Söyledim tabi. “Dünyada en çok sevdiğim sensin. Benimle evlenir misin?” dedim. Tabii Rahşan çok şaşırdı. Ne diyeceğini bilemedi. Ama ret de etmedi. Nişan l945 yılında Aral ailesinin evinde yapıldı. Bir yıl sonra 22 Ağustos l946’da nikâh kıyıldı.