Sağlık

Buzla kaplanan Çıldır Gölüne ziyaretçi akını

Ardahan’ın Çıldır İlçesindeki, Denizden 1959 metre yükseklikteki Çıldır Gölü’nün yüzeyi, hava sıcaklığının geceleri sıfırın altında 20 dereceye kadar düşmesi nedeniyle buzla kaplandı.

ATLI KIZAK GÖLÜN EN EĞLENCELİ AKTİVİTESİ

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük ikinci gölü olan Çıldır Gölü, Doğu Ekspresi sayesinde her gün ziyaretçi akınına uğruyor. Yöre halkı göle gelen turistleri atlı kızak ve jet ski ile göl üzerinde gezdirip, Eskimo usulü balık avlamayı gösteriyor.

Misafirler, göl üzerindeki sobada demlenen tavşan kanı çaylardan yudumlayarak bölgenin keyfini doyasıya çıkarıyor.

”HALKIN EKMEK TEKNESİ”

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Çıldır Gölü’nün ziyaretçi akınına uğradığını söyleyen Orhan Göller (32), “Göl, yöre halkının ekmek teknesi oldu. Her mevsim farklı güzellikler sunan turistlere hizmet vererekkazanıyoruz. Ben de yüzeyi buz tutan Çıldır Gölü’nde soba yakıp, üzerine demlediğim çayları satıyorum” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Cipin sunroofundan çıkıp markete kurşun yağdırdı

ZİYARETÇİLER HAYRAN KALIYOR

Özellikle kışın güzel manzaraların oluştuğu bölge, gün batımı sırasında farklı bir görüntüye bürünüyor. İstanbul’dan arkadaşları ileilkgeldiği Çıldır Gölü’ne hayran kaldığını söyleyen Meltem Uskun, “Gölün yüzeyinde yürümek, kızakla kaymak, balık tutmak ve buz üstünde ikram edilen çayı yudumlamak ayrı bir keyif yaşatıyor. Yüzeyi tamamen buz tutan gölün üzerine onlarca insanın çıkması, atlı kızakların ve jet skilerin olması,otomobillerin bile gezdiği gölün kırılmaması tamamen bir mucize” dedi.