Sağlık

Çarpışarak birleşen galaksiler fotoğraflandı

Spread the love

Galaksi kümeleri; yerçekimi ile bir arada tutulan, evrendeki en büyük yapılardır. Sıcak gaza gömülmüş yüzlerce hatta binlerce gök adadan oluşan bu kümelerde karanlık maddeler bulunur.

NASA’nın Chandra X-ray Gözlemevi’nden ve diğer teleskoplardan elde edilen verileri kullanan gökbilimciler , dört galaksi kümesi arasındabir çarpışmanın ayrıntılı bir haritasını oluşturdular.

NASA’dan yapılan açıklamaya göre, Chandra X-ışını Teleskobu, Dünya’dan 4 milyar ışık yılı ötedeki, “Abell 1758” sisteminde çarpışarak birbirine yaklaşan iki galaksi öbeği çiftini kayda aldı.

4 galaksi öbeğinin ikili birleşmelerini gösteren fotoğraf:

CHANDRA TELESKOBU UZAY GÖZLEMLERİ YAPIYOR

Chandra Teleskobu ile Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) X-ışını teleskobu XMM-Newton’un verilerini kullanan gökbilimciler, Abell 1758’i ilk2004’te dörtlü bir galaksi öbeği sistemi olarak keşfetmişti.

Sıradaki Haberi Oku  İdlibde Esad ve Rus uçakları İdlibi vurdu

Zaman içinde ikili çarpışmalarla birleşen galaksi öbeklerinin birbirlerine yaklaşarakbir mega galaksi öbeğine dönüşeceği tahmin ediliyor.

Nobel ödüllü Hindu-Amerikan astrofizikçi Subrahmanyan Chandrasekhar’ın adını taşıyan Chandra X-ışını Teleskobu, 1999’dan bu yana Dünya yörüngesindegözlemleri yapıyor.

Aşağıdaki bağlantıdan Ensonhaber Teknoloji Instagram hesabını takip ederek güncelve teknoloji haberlerine anında ulaşın.

@eshteknoloji

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu