Sağlık

Çin’den dönen Türkler bölgedeki endişeyi anlattı

Spread the love

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede yayılan yeni tip ölümcül korona virüsüne karşı Sağlık Bakanlığı’nın İstanbul Havalimanı’ndaki termal kameralı uygulamalı önlemleri sürüyor.

Ülkede bulunan çok sayıda Türk ise virüs endişesiyle planladıkları süreden erken Türkiye’yedönüş yapıyor.

“VİRÜS NEDENİYLE ACİL DÖNÜŞ YAPTIK”

Bu sabaha karşı Çin’in farklı şehirlerinden gelen tarifeli uçaklarla İstanbul Havalimanı’na inen Türk yolcular, koronavirüsüntehdit oluşturduğu Çin’dekidurumu anlattı. Ticari amaçla bulunduğu Çin’den virüs endişesi nedeniyle erken döndüğünü belirten Erdal Çevik, “Gaziantep’te yaşıyorum. Şimdi Çin’in Tianjin şehrinden geliyorum. Bizim bulunduğumuz sırada şehir hayalet şehir gibiydi. Yollar boşaldı, kimse dışarıya çıkmıyor. Herkes maske takıyor. Metro istasyonlarında büyük bir sessizlik var. Normalde bir ay daha kalacaktık ancak virüs nedeniyle acil dönüş yaptık. Endişelendiğimiz zamanlar oldu. Son bir haftadır sokağa çıkmadık, otelde kaldık.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Mustafa Sandaldan Defne Samyeline cevap

“MASKESİZ KİMSE DIŞARI ÇIKMIYOR”

Yaklaşık iki ay önce Çin’de yaşayan oğlunu ve ailesini ziyaret için Pekin’e gittiğini belirten Afet Gümüşel de koronavirüs nedeniyle dışarı çıkmadığını ve bütün önlemleri aldığını belirtti. Pekin izlenimlerini anlatan Gümüşel, “İlk zamanlar çok güzeldi, Türk arkadaşlarımızla program yapıp geziyorduk. Fakat şu bir hafta içinde buoldu. Her türlü önlemler alındı. Pekin’e giriş ve çıkışlar kapatılmış. Biz de önlemlerimizi aldık. Market alışverişlerimizi yaptık. Pekin’e 10 senedir gidiyorum ve bu kadar sakin sessiz bir şehir olduğunu görmedim. Pekin’de yaşayanlar da bu alınan önlemlere uyuyor. Maskesiz kimse dışarı çıkmıyor.” diye konuştu.

“UÇAKLARDA YER YOK”

Çin’den dönen yolculardan Abdulkadir Değirmeci ise “Orada insanlar çok tedirgin, hiç dışarıya çıkmıyorlar. Sokaklar bomboş. Ben de planladığımdan iki gün önce döndüm. Aslında daha önce dönmek istedimuçaklarda yer yok. Bilet değişikliği yapamadım. Ben de bir hafta boyunca otelden çıkamadım.” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Çorumda bir sürücü park halindeki araca çarptı: 4 yaralı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu