Sağlık

Dünya üzerinde keşfedilen en eski madde: Yıldız tozu

ABD ve İsviçre’den bir grupinsanı, Avustralya’ya 1969 yılında düşen Murchison meteorunun bir bölümünde yergüneş öncesi parçacıkları inceledi ve elde ettikleri sonuçları akademik bir makale olarak yayınladı.

Makalenin başyazarı Chicago Üniversitesi’nden Doç. Dr. Philipp Heck, inceledikleri parçacıkları “yıldızlardan gelen katı numuneler ve gerçek yıldız tozu” olarak nitelendirdi.

GÜNEŞ ÖNCESİ PARÇACIKLAR

En eski toz parçacıkları, Güneş Sistemi ortaya çıkmadan çok önce yıldızlarda oluştu. Yıldızlar öldüğünde, onu oluşturan parçacıklar da patlamaylaboşluğuna yayıldı.

“Güneş öncesi parçacık” olarak nitelendirilen bu tozlar, yeni yıldız, gezegen, uydu ve göktaşlarının oluşumunun bir parçası haline geldi.

“ÇÜRÜMÜŞ FISTIK EZMESİ GİBİ KOKUYORDU”

Makaleye imza atan bir diğerinsanı Jennika Greer, yaptıkları çalışmaya göktaşının üzerindeki parçaları toza çevirerek başladıklarını söyledi.

Sıradaki Haberi Oku  30 yıldır binlerce kuşa evladı gibi bakıyor

Greer, “Tüm parçalar ayrıştırıldıktan sonra ortayayapısı olan, macunabir şey çıktı. Çürümüş fıstık ezmesi gibi kokuyordu” dedi.

Bilim insanları daha sonra bu macunumsu maddeyi asitte eritti ve geriye sadece yıldız tozu kaldı.

Doç. Dr. Heck yaptıkları işlemi “iğneyi bulmak için samanlığı yakmak” olarak tanımladı.

7,5 MİLYAR YAŞINDA YILDIZ TOZU

Bilim insanları, buldukları yıldız tozunun yaşını tespit etmek içinboşluğunda ne kadar uzun süre kozmik ışınlara maruz kaldığını incelemeye başladı.

Kozmik ışınlar, başka maddelerle de çarpışarak yeni elementler oluşturabiliyor. Ne kadar uzun süre bu etkiye maruz kalırlarsa, o kadar çok yeni elementler ortaya çıkıyor.

Böylece,insanları buldukları yıldız tozunun üzerindeki elementleri inceleyerek, yaşının 7,5 milyar yıl olduğunu tespit etti.

Sıradaki Haberi Oku  Filipinlerde 82 bin kişi tahliye edildi

Bugüne kadar bulunan bu tarz parçacıkların yaşı genellikle 4,6 ile 4,9 milyar yıl aralığında çıkıyordu. Güneş, 4,6 milyar; Yerküre de 4,5 milyar yıl önce oluştu.