2 sene önce
2 sene önce

Duygu usta, 20 yıldır lastik tamirciliği yapıyor

Sarayköy’de baba mesleği oto lastik tamiri yapan Emin Turan, 1999’da yaşamını Duygu Turan ile birleştirdi.

Duygu Turan, evlendikten 1 yıl sonra, eşininsitesindeki iş yerinde ona yardım etmeye karar verdi. Önce temizlik ve muhasebe gibi işlerde eşine destek olan Duygu Turan, geçen sürede mesleğin inceliklerini öğrendi.

Araçların lastiklerini söküp takabilen Duygu usta,ve bakımında eşine yardım ediyor, ayrıca rot-balans ayarı yapıyor.

İşinde 20 yılı geride bırakan 2 çocuk annesi Turan, “Lastikçilik kadın işi değil.” diyenlere rağmen gururla çalışmaya devam ediyor.

Her sabah dükkanın kepenklerini eşiyle açan Duygu Turan, ilçede “lastikçi abla” diye tanınıyor.

“‘SENİN BURADA NE İŞİN VAR’ DEDİLER”

Duygu Turan, işini aşkla sürdürdüğünü söyledi.

Sıradaki Haberi Oku  İstanbulda tramvay yolunda trafik kazası

Kadınların her zorluğun üstesinden gelebileceğini göstermeye çalıştığını vurgulayan Turan, “İlk başladığımdasitesinde birazkarşılandım. ‘Senin burada ne işin var?’ şeklinde konuşmalar olduzamanla alıştılar. Bu durumdan ben de memnunum, müşteriler de memnun. İlçeninkadın lastikçisi olmak gurur verici.” dedi.

Mesleğini yaparken hiç zorlanmadığını anlatan Turan, şöyle konuştu:

“İşimi seviyorum. Sadece insanlarınbakışlarından zorlandım. Büyük lastiklerde zorlanıyorum, onda da eşimden destek alıyorum. Erkeklerinolduğu bir sektörde çalışıyorum. Kar kış demedenbir ortamda çalışıyoruz. Lastik değiştirme işinin yanında aynı zamanda büfe işletmecisiyim. Akşam mesai bittikten sonra büfe işletiyorum. Eşimlekafaya verip, sürekli çalışıyoruz. Ben esnaf çocuğuyum. Bana kapı kapıve günler yapmakgeldi.”

“EŞİMLE GURUR DUYUYORUM”

Emin Turan da eşiyle gurur duyduğunu dile getirdi.

Sıradaki Haberi Oku  İstanbul Havalimanında koronavirüs alarmı

Babasından kalma mesleğini 30 yıldır sürdürdüğünü belirten Turan, “İş yerindeçırak ilişkisiyle çalışıyoruz. İşimi eşime öğretme fırsatım olmadı. Bana yardım ederken işi kendiliğinden öğrendi. Özellikle kadın müşterilerimiz çok memnun. Eşim evde olduğu gibi iş yerinde de bana çok yardımcı oluyor.” ifadelerini kullandı.

Esnaf Gökhan Memiş de lastik tamirciliğininolduğunu ancak Duygu Turan’ın işini başarıyla yürüttüğünü söyledi.

Müşterilerden Mevlüt Arık ise “Duygu Hanım liseden öğrencim. Okuldan mezun olduktan sonra eşiyle esnaflık yapıyor. Maşallah on parmağında on marifet var. Kendilerine başarılar diliyorum.” dedi.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.